Suikast timinin ilk hedefi emekli başkonsolosmuş

İstanbul'da, İsrailli diplomat ve vatandaşlarına yönelik suikast planlayan 5 kişilik İran suikast timi, yakalanarak mihmandarlarıyla birlikte mahkemeye sevk edildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Haziran 2022 09:34
Suikast timinin ilk hedefi emekli başkonsolosmuş

İstanbul’da, İsrailli diplomat ve turist gruplarına suikast hazırlığı yapan 5 kişilik İran suikast timi MİT ve polisin operasyonuyla yakalandı. Grup, mihmandarlarıyla birlikte mahkemeye sevk edildi. 4 şüpheli tutuklandı.

Yakalanan ekibin teçhizatları arasında suikast silahları, susturucular ve lazer işaretleyicilerin bulunduğu ortaya çıktı. Suikast timinin iki aşamalı bir saldırı planladığı öğrenildi.

Hedefte başkonsolos ve eşi var

Timin öncelikli hedefinin geçmiş tarihlerde İsrail adına birçok ülkede görev yapmış emekli Başkonsolos Yosef L.S. ve yanındaki eşi, sonraki hedefinin ise yine Beyoğlu’nda hareket halindeki herhangi bir İsrail kökenli turist kafilesi olduğu saptandı.

Aynı otelde kaldığından habersiz

Milliyet'de yer alan habere göre, Beyoğlu’nda saldırı timindeki kişilerle aynı otelde kaldığından habersiz olan ve yapılan operasyonla kurtarılıp ülkesine gönderilen eski diplomat Yosef L.S. ile eşi hakkında güvenlik gerekçesiyle bilgi paylaşımında bulunmayan emniyet, 13 gün süren sorgu işlemlerinin ardından dün mahkemeye sevk ettiği suikast timi ile mihmandarları hakkında da detaylı bilgi paylaşımında bulunmadı. 5 şüpheliden 4’ü “Siyasal ve askeri casusluk” suçundan tutuklanırken, 1’i adli kontrolle serbest bırakıldı.

Ne olmuştu?

İran'ın başkenti Tahran'da Devrim Muhafızları Ordusu mensubu Albay Hassan Seyyad Hodayi suikast sonucu öldürülmüştü. Suikast hakkında Umman ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, "İntikam alacağız" ifadelerini kullanmıştı.

İran Cumhurbaşkanı, "Bu işlenen şuçta küresel bir kibrin görüldüğü şüphe götürmüyor" demişti.

İran sözkonusu suikastten İsrail'i sorumlu tutuyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) önde gelen gazetelerinden New York Times, İsrail'in 22 Mayıs'ta başkent Tahran'da gerçekleştirilen İran Devrim Muhafızları Ordusu mensubu Albay Seyyad Hodayi'ye yönelik suikasttaki sorumluluğunu itiraf ettiğini yazmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid de olaylar üzerine Türkiye’de bulunan İsraillilerin "derhal dönmeleri" çağrısında bulunmuştu.