SUDANLI İŞ ADAMLARINI GASP ETMEK İSTEYEN ŞEBEKENİN PLANLARINI POLİS ENGELLEDİ

SUDANLI İŞ ADAMLARINI GASP ETMEK İSTEYEN ŞEBEKENİN PLANLARINI POLİS ENGELLEDİ
KONYA'da aralarında Somalililerin de bulunduğu 7 kişilik şebeke, iddiaya göre yatırım yapmak isteyen Sudanlı 2 işadamını gasp etmek istedi. Arsa gösterme bahanesiyle kente çağırdıkları işadamlarının yanlarında getirdikleri...

KONYA'da aralarında Somalililerin de bulunduğu 7 kişilik şebeke, iddiaya göre yatırım yapmak isteyen Sudanlı 2 işadamını gasp etmek istedi. Arsa gösterme bahanesiyle kente çağırdıkları işadamlarının yanlarında getirdikleri 100 bin euroyu gasp etmek isteyen şebeke üyelerini polis yakaladı. Suçlarını itiraf eden 7 zanlıdan 5'i tutuklandı.

Konya'da yaşayan Somalili Abdullah M. (20), iddiaya göre daha önceden tanıştığı arkadaşı Sudanlı işadamı Abu Obaıda E.'nin (46) aracılığıyla İstanbul'da yaşayan ve Türk vatandaşlığına geçen Sudanlı işadamı Ommar H.'nin yatırım yapacağını öğrendi. Abdullah M., bu bilgiyi Somalili arkadaşları Salih El M. (23) ve Muhammed Ali A. (23) ile paylaştı. Salih El M. de kendi arkadaşı olan Şenol K. (36), Sabit A. (36), Gökhan A. (24) ve Ümit I. (23)'ya çok parası olan Sudanlı işadamının Konya'da yatırım yapmak istediğini anlattı.

İddiaya göre bir araya gelen 7 arkadaş, 2 işadamının getirdikleri parayı gasp etmek için plan yaptı. Yatırım yapmak isteyen Sudanlı 2 işadamını arsa göstermek bahanesiyle kente çağırdı. Yanlarında 100 bin euro getiren işadamları Konya'da 5 yıldızlı bir otele yerleşti. Otelde kalan işadamlarının yanına giden Abdullah M., iddiaya göre arsa göstermek bahanesiyle gasp yapmayı amaçladıkları merkez Meram İlçesi Hatıp Mahallesi'nde bulunan bağ evine götürdü.

Şüphelilerin, Sudanlı iş adamlarını gasp edeceği bilgisine ulaşan Konya Emniyet Müdürlüğü Gasp ve Cinayet Büro Amirliği ekipleri ise çalışma başlattı. Bağ evine operasyon düzenleyen polis, şüphelileri gözaltına aldı. Planlarını hayata geçiremeden polisleri karşısında gören şebeke üyeleri şaşkınlık yaşarken, bağ evinde yapılan aramada 1 tüfek, 1 kuru sıkıdan bozma tabanca ve koli bantları ele geçirildi.

5 KİŞİ TUTUKLANDI

İlk gözaltına alındıklarında piknik yapmak için bağ evine geldiklerini ileri süren şüpheliler, polisteki sorgularında suçlarını itiraf etti. İfadeleri tamamlanan ve sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye sevk edilen Somalili Abdullah M., Salih El M., ile Şenol K., Sabit A. ve Gökhan A. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ümit I. ise savcılıkta verdiği ifadenin ardından serbest kalırken, Somalili Muhammed Ali A. da tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Sudanlı iş adamlarının yanlarında getirdikleri 100 bin Euro ise incelenmek üzere Merkez Bankası'na gönderildi.