Srebrenitsa'da katledilenler katliamın 26'ncı yılında anılıyor

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra işlenen ilk ve tek soykırım olarak kabul gören Srebrenitsa Katliamı'nda öldürülen 8 binden fazla Boşnak, katliamın 26'ncı yıldönümünde binlerce kişinin katılımıyla Srebrenitsa'da anıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Temmuz 2021 17:46
Srebrenitsa'da katledilenler katliamın 26'ncı yılında anılıyor

Daha önce bir toplu mezarda bulunan ve DNA testleri sonucu kimlikleri tespit edilen 19 Boşnak'ın tabutu da bugün Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedildi. Söz konusu kurbanlar yaşları 16 ile 63 arasında değişen 16 yetişkin erkek, 18 yaşın altında iki genç ve bir kadından oluşuyor.

Sırpların 11 Eylül 1995 yılında başlattığı soykırımda en az 8 bin 372 Boşnak Müslümanın katledildiği bilinirken son olarak defnedilen 19 kişiyle, kimlikleri tespit edilenlerin sayısı 6 bin 671'e yükselmiş durumda.

Katliamın 26 yıldönümünde, uluslararası örgütler ve Türkiye'deki siyasi partiler yaptıkları açıklamalar ve etkinlikler ile katliamın sorumlularını lanetlerken hayatını kaybeden vatandaşları andı. 

BM (Birleşmiş Milletler) Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Srebrenitsa Soykırımı’nı asla unutmayacağız" dedi. Balkan bölgesinin barışçıl geleceği için çalışmanın herkesin sorumluluğu olduğunu belirten Gutteres, Guterres, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Soykırım ve savaş suçlarının inkârı veya savaş suçlarının yüceltilmesi kabul edilemez" dedi.

Katliamı lanetleyen diğer bir uluslararası örgüt açıklaması ise AB Konseyi Başkanı Charles Michel'den geldi. Michel sosyal medyadan yaptığı açıklamada "Bugün kurbanların ailelerine ve sevenlerine saygılarımızı sunuyoruz. Acımızda birleştik. Ama aynı zamanda Avrupa'da bir daha asla böyle vahşet görmemek umudunda da" dedi. 

1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı Sırp Cumhuriyeti Ordusu'nun Srebrenitsa'ya karşı giriştiği harekat esnasında Temmuz 1995'te yaşanan ve en az 8 bin 372 Bosnalı'nın Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasındaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır.

Katliamda kadın ve küçük yaşta çocukların da öldürüldüğü, belgelerle kanıtlanmıştır. Sırp Cumhuriyeti Ordusunun dışında katliama "Akrepler" olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçleri de katılmıştır.

Sırp savaşçıların 11 Eylül 1995 yılında başlattığı katliamda en az 8 bin 372 Boşnak Müslümanın katledildiği biliniyor. Son olarak defnedilen 19 kişiyle, kimlikleri tespit edilenlerin sayısı 6 bin 671'e yükselmiş durumda.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da sosyal medyadan yaptığı açıklamayla katliamı lanetledi. Erdoğan, "Üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen, Srebrentisa'nın kalbimizde açtığı yaralar hala kanamaya devam ediyor. Avrupa ve insanlık tarihinin bu kara lekesinin ne surette olursa olsun geri plana itilmesine müsaade etmeyeceğiz" derken mesajında tüm siyasilere, "nefret, şiddet ve ayrımcılık içeren söylemlere karşı çıkarak, ortak insani değerler etrafında buluşma" çağrısı yaptı.