Sözcü gazetesi davası ertelendi

Sözcü gazetesi davası ertelendi
Sözcü'ye yönelik açılan kumpas davasında bugün yeni duruşma Çağlayan Adliyesi'nde görüldü. Mahkeme heyeti, avukatların taleplerini reddederek duruşmayı 18 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Sözcü gazetesi imtiyaz sahibi  Burak Akbay, yazarlar Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile yönetici ve çalışanları hakkında “FETÖ silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek yardım etme” suçundan hazırlanan iddianame kapsamında yargılanma bugün 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme heyeti son duruşmada iki davanın birleştirilmesine karar vermişti.

DURUŞMADAN NOTLAR:

Duruşma sat 10:07’de başladı. Savcı, dosyaya yeni atandığı için mütalaasını vermek için ‘ek süre’ istedi. Sözcü avukatı Celal Ülgen, dilekçede belirttiği eksikliklerin giderilmesinin ardından, savcının esas hakkındaki mütalaasını açıklamasını talep etti. Ülgen mali durumun araştırılarak rapor hazırlanmasını istedi.

YENİ BİLİRKİŞİ TALEBİ

Sözcü avukatı İsmail Yılmaz da “Soruşturma savcısının hazırlattığı bilirkişi raporunun doğru olmadığı ortaya çıktı. Bu nedenle mahkemenin, alanında uzman ve ehil olanlara bilirkişi raporu hazırlatması gerekir” dedi.

18 Nisan'a ertelendi 

Avukat Yılmaz, Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay hakkındaki haksız yakalama kararının da kaldırılmasını talep etti. Savcı, Sözcü avukatlarının tüm taleplerinin reddine karar verilmesini talep etti. Duruşma aranın ardından saat 10:50’de yeniden başladı.

Avukatların hak düşürücü süre talebi bu davada gerçekleşmediği gerekçesiyle reddedildi. Duruşma 18 Nisan 2019 tarihine ertelendi.