Şişli Etfal için 30 bin imza bakanlıkta

Şişli Etfal Hastanesi’nin yerinde yenilenmesi ve taşınmaması için mücadele eden yurttaşlar, topladıkları 30 bin imzayı Ankara’ya giderek Sağlık Bakanlığı’na teslim etti. Şişli Etfal Dayanışması’na CHP,HDP vekilleri ve Sol Parti Başkanlar Kurulu üyesi de destek verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Temmuz 2021 17:15
Şişli Etfal için 30 bin imza bakanlıkta

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu kendisinin de Şişli’de ikamet eden bir yurttaş olduğunu kaydederek, “Ben de Şişli Etfal’den sağlık hizmeti almaktayım. Dolayısıyla bu hastane mutlaka depreme dayanıklı hale getirilmelidir, belki yeniden inşa edilmelidir. Ama yerinde yapılmalıdır; bir rant alanına dönüştürülmemelidir. Bir Şişlili ve bir milletvekili olarak yurttaşlarımızın bu talebiyle birlikte mücadele edeceğiz. Hükümeti ve Bakanlığı da bir açıklama yapmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

'Sağlık hizmeti, ulaşılabilir olmalı'

SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer ise burada yaptığı açıklamada, mücadele eden Şişli halkının yanında olduklarını belirterek, “Sağlık hakkı doğuştan kazanılan ve parasız kullanılması gereken bir haktır. Aynı zamanda sağlık, ulaşılabilir olması gereken bir hizmettir. Bu konuda halkın ve sağlık emekçilerinin söz ve karar hakkı olmalıdır. Yılladır şehir hastaneleri yapılarak, sağlıkta yıkım projeleriyle köklü hastaneler kapatılmaktadır. Ankara’nın göbeğindeki hastane de kapatılmıştır. Şimdi Şişli Etfal’in geleceği belirsiz. Yapılanlar halka sorulmuyor, ben yaptım oldu zihniyetiyle harekete geçiliyor” dedi.

isli2.jpeg

Sağlık Bakanlığı önünde yapılan açıklamada, “Bizler bir hak mücadelesi için buradayız. Yaşam hakkımız için buradayız. Sağlığa erişim hakkımız için buradayız. Nitelikli, parasız sağlık hakkımız için buradayız. Devlete anayasal yükümlülüklerini hatırlatmak üzere buradayız. 122 yıldır kuşaktan kuşağa, nesilden nesile Şişli halkına ve Kağıthane, Beşiktaş, Beyoğlu ilçelerinde yaşayan 100 binlerce yurttaşa sağlık hizmeti sunan, bölge halkının en büyük sağlık güvencesi olan hastanemize sahip çıkmak için buradayız. Orada doğan bebeklerin yaşlanıp torunlarını yine orada kucaklarına aldıkları; aile, kent ve yaşam kültürümüze nakşolmuş hastanemizi yaşatmak için buradayız” denildi.

Hastane tam teşekküllü vasfını kaybetti

1899 yılında faaliyete geçen Şişli Etfal Hastanesinin, binalarının depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle ikiye bölünerek, Şişli'den 10-15 kilometre uzaklıktaki iki farklı lokasyona taşındığı belirtilen açıklamada, “Pek çok yurttaşın yürüyerek ya da en fazla tek toplu taşıma aracına binerek kolaylıkla ulaşabildiği hastanemiz artık fiilen yok. Taşınma işlemleri tamamlanmak üzere. Hastanenin taşındığı yeni lokasyonlara en az iki toplu taşıma aracı kullanarak gidebiliyoruz. Acil durumlarda pek çok insan uzak mesafeler ve yoğun trafik nedeniyle yollarda hayatını kaybedecek. Taşınma ve aktarmalı toplu ulaşımla birlikte, yaşlılar ve engelliler için durum çok daha vahim hale geldi. Hastane ikiye bölündüğü için, farklı rahatsızlıklarınız varsa birisi için Seyrantepe'ye, bir diğeri için Sarıyer'e gitmek zorunda kalıyorsunuz. Doktorunuz bazı günler bir hastanede, bazı günler diğer hastanede çalışıyor. Hastane tam teşekküllü hastane vasfını kaybetti” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, “Şişli Etfal'in varlığının ne kadar önemli olduğu pandemi sürecinde bir kez daha ortaya çıktı. Taşınma nedeniyle kapatılan bazı servisler pandemi vakalarındaki artış günlerinde yeniden açılmak zorunda kalındı. Etfal, geçmişte yaşanan ve ülkemiz gündemine oturan, çok sayıda insanın yaşamına mal olan büyük çaplı saldırı ve şiddet olaylarında, yakın mesafede olması nedeniyle pek çok yaralının yaşama tutunmasını sağlamıştır. Kaçınılmaz olduğu söylenen büyük İstanbul depreminde, yeni salgınlarda, kitlelere yönelik saldırılarda Etfal'siz bir Şişli'yi düşünmek dahi istemiyoruz” denildi.Hastane Başhekiminin, Şişli İlçe Sağlık Müdürü ve İstanbul İl Sağlık Müdürüyle yapılan yüz yüze görüşmelerinde  Etfal'in geleceğine dair olumlu sözler söylemediği ifade edilen açıklamada, “600 yataklı Etfal'in butik bir hastaneye dönüştürüleceği veya bir özel hastane zincirine verilmesinin düşünüldüğü veya zengin hastalara hizmet vermek üzere sağlık turizmine yönelik bir hastane yapılacağı gibi farklı proje duyumları geliyor kulağımıza. Elbette bunlar bölge halkı için kabul edilebilir seçenekler değiller” denildi.

'Özel hastanelere mahkum olmak istemiyoruz'

Halkın taleplerinin sıralandığı açıklamada, “Devletin erişilebilir sağlık hizmeti imkanından mahrum bırakılmak, özel hastanelere mahkum edilmek istemiyoruz. Şişli Etfal'in depreme karşı risk taşıyan yorgun binaları yeniden inşa edilsin istiyoruz. Hastalar, sağlık çalışanları ve hasta yakınları için çok daha modern, konforlu ve donanımlı bir hastane haline getirilsin istiyoruz. Hastanenin, yine tam teşekküllü bir eğitim ve araştırma hastanesi olarak Şişli'de kalacağı açıklansın diyoruz. Yapılacak projenin mahiyetine ve yeniden inşa sürecine ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesini istiyoruz. Şişli Etfal'in yıllara dayalı birikiminin taşıyıcısı olan, onun ruhunu oluşturan, pek çok hastasını yakından tanıyan ve aile düzenlerini Şişli'ye göre kurmuş hastane çalışanlarına eski yerlerine geri dönebilme olanağı sağlanmasını bekliyoruz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya bu kez uzaktan değil hemen yakınından sesleniyoruz. Halkın elinden hastanesini almaya kalkmayın. Bunun vebali ve sonuçları ağır olur. Etfal arazisinin herhangi bir rant, yağma, talan projesine peşkeş çekilmesine geçit vermeyeceğimizi bilin. Ne butik hastane, ne özel hastane, ne sağlık turizmi ne de sağlık dışı bir proje. Hepsini reddediyoruz. 122 yıllık sağlık çınarımız, kent, yaşam ve kültür mirasımız Şişli Etfal Hastanesinin, Şişli'de yaşamaya, halka şifa dağıtmaya devam edeceğini söyleyin. Bizler de size teşekkür edelim, eylemlerimizi sonlandırıp taahhütlerinizin takipçisi olalım. Aksi takdirde bizler daha büyük kalabalıklarla alanlarda olmaya, mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz” denildi.