"Şimdiden Hükümeti Uyarıyorum"

TÜRKİYE Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)'in 15. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. DİSK Başkanı Kani Beko, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun, sabah saatlerinde genel kurulda protesto edilmesi...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
"Şimdiden Hükümeti Uyarıyorum"

TÜRKİYE Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)'in 15. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. DİSK Başkanı Kani Beko, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun, sabah saatlerinde genel kurulda protesto edilmesi ve genel kurulla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Beko, Bakan Soylu'nun protesto edilmesiyle ilgili olarak, “Ayrımsız tüm konukları davet ettik. Ancak burada beklemediğimiz olaylar gelişti. Bunlar tabiî ki de bizden kaynaklanan olaylar değildi. Bende dikkat ettiyseniz konuşma metnimde; Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu'nun burada olup beni dinlemesini istiyordum. İşçi arkadaşlarımız da kürsüye çıkıp, kürsüden demokratik bir şekilde konuşmuş olsaydı, Sayın Bakan da bizi dinlemiş olsaydı çok daha iyi olurdu. Böyle bir fırsatı da kaçırdık. Ama zaman zaman genel kurullarda yaşanan olaylar bunlar. Oysa ki biz başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nı, siyasi parti temsilcilerini, demokratik kitle örgütlerini, meslek odalarını ve işçi arkadaşlarımızı buraya Devrimci İşçi Sendikaları'nın hem 50. yıl dönümünü birlikte kutlayalım, hem de işçilerin ekonomik, demokratik, siyasi, sosyal haklarını birlikte tartışalım diye davet ettik. Böyle küçük bir fırsatı da kaçırmış olduğumuzu düşünüyorum" dedi.

“BEN BU KADARINI GERÇEKTEN BEKLEMİYORDUM"

Böyle bir şeyin olacağını hiç öngörmediğini söyleyen Beko, şöyle devam etti:

“Daha önce de bizim genel kurulumuza Süleyman Soylu'dan önceki bakan Faruk Çelik genel kuruluna gelmişti. Tabi ki orada da arkadaşlarımız demokratik tepkilerini koymuşlardı ama bu noktaya gelmemişti. Sayın Faruk Çelik de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olduğu zaman bizim genel kurulda konuşma da yapmıştı. Ben bu kadarını gerçekten beklemiyordum. Kendisini de uyardım. Zaman zaman mitinglerde, kongrelerde demokratik tepkiler yaşanıyor. Böyle olmasını ben de istemiyordum. Demokratik çerçeveden içerisinde konuşarak birbirimizi anlamaya çalışmış olsaydık daha iyi olur diye düşünüyorum"

“SAYIN BAKAN'IN BURADA BİZİ DİNLEMESİNİ İSTİYORDUM"

DİSK Başkanı Beko, genel kuruldan sonra Süleyman Soylu'yu arayacağını belirterek, “Kendisiyle zaten görüşüyoruz. Ziyaret de ediyoruz. İşçi sorunlarını birinci derecede çalışma bakanıyla görüşerek çözmemiz gerekiyor. Sayın Bakan'ın burada bizi dinlemesini istiyordum" dedi.

“HİÇ KORKMADAN GENEL GREV YAPACAĞIMIZI İFADE EDİYORUM"

Kıdem tazminatlarıyla ilgili soruya cevap veren Beko, “Bir haftadır sokaklardayız. Kıdem tazminatı işçilerin son deresidir. 100 yıllık bir kazanımdır. Kıdem tazminatının olmadığı yerde kesinlikle kimsenin iş güvencesi olmaz. İşsizlik fonu işten ayrılanlara verilmesi gerekiyor ama 15 yılda işsiz kalan işçilere 10 milyar lira verilmiş. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, işsizlik fonundan 25 milyara yakın karayollarına para aktarmış. Fakir fukara fonu, konut edindirme fonu, işsizlik fonu, tasarruf teşvik fonları gibi bizim kıdem tazminatlarımızı bireysel emeklilik fonuna aktarırlarsa leş kargaları bu fonları da bana göre yiyecekler. Kıdem tazminatının kırmızı çizgimiz olduğunu ve gerekirse hiç korkmadan genel grev yapacağımızı ifade ediyorum" şeklinde konuştu.

“ŞİMDİDEN HÜKÜMETİ UYARIYORUM"

Kani Beko, “Yarın sokaklarda kıdem eğer tazminatı gündeme gelirse siz işçiyi durduramazsınız. Bakan geldiğinde işçi arkadaşları uyarmaya çalıştım. Birkaç kez uyardım ama kıdem tazminatları çok hassas bir mesele olduğundan dolayı işçiyi durdurmak o kadar kolay olmaz. Ondan dolayı ben şimdiden hükümeti uyarıyorum. Kıdem tazminatlarının kesinlikle bireysel emeklilik fonuna dönüşmemesi gerektiğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.