Seçim öncesi açılacak Marmaray'da İstanbullular için büyük tehlike

Geçtiğimizde günlerde Marmaray Halkalı durağından paylaşılan görüntünün doğru olduğu ortaya çıktı. Seçim öncesi açılışa yetiştirilmeye çalışılan Marmaray için uzmanlar uyarılarda bulundu.

26 Şubat 2019’da Twitter’da Mustafa Sönmez tarafından paylaşılan bir videonun Marmaray’ın bir kaldırıma çıktığını gösterdiği iddia edildi.

Videonun Marmaray’da yaşanan bir aksaklığı gösterdiği iddiası teyit.org tarafından da doğrulandı. Söz konusu video 14 Şubat 2019’da Marmaray’ın şu an kullanımda olmayan, Mart 2019’da açılacak Gebze-Halkalı Banliyö hattının Halkalı İstasyonundaki test sürüşü sırasında çekildi. Daha açılmayan istasyondaki platforma yanaşan vagonun sürtme sebebi ise yeni açılacak istasyonlardaki platform ve trenler arasındaki mesafenin farklı oluşu ve söz konusu trenlerin manevraları esnasında yaşanan bir aksaklık.

Marmaray Gebze-Halkalı Banliyö hattının sinyalizasyon işlerinde görevli firmada çalışan bir mühendis, söz konusu olayın yaşandığı geceden farklı fotoğrafları da paylaştı.

Projede görev alan mühendisin aktardıklarına göre olay 14 Şubat 2019’da gerçekleşti. Mühendis, "İstasyon Halkalı İstasyonudur. Bu istasyon son durak olduğu için istasyon sonrası depo alanı dediğimiz trenlerin park ve manevra yaptıkları bölge bulunuyor. Bu bölgede raylar makaslar aracılığıyla dallanıyor. Platformun batı yönünden depo sahasına girerken makasa girip ray değiştirmek isteyen araç, körük kısmından kıvrılınca perona temas ediyor. Diğer istasyonlarda hat düz devam ettiği için sorun yaşanmazken bu istasyonda perondan sonra makas olduğu için böyle bir sorun yaşanmış akabinde ise sorun çözülmüştür.”

5 vagonlu trenlerin daha önce yapılan test sürüşünde başarıyla platformdan geçebildiklerini fakat 10 vagonlu trenlerin daha uzun oldukları için manevra anlarında kırılma açılarının daha fazla olmasından dolayı sürttüğü de belirtildi.

Marmaray’ın internet sitesinden söz konusu banliyö hattının son durağının Halkalı İstasyonu olduğu görülebiliyor. YouTube’dan istasyonun yapım aşamasında çekilmiş bazı görüntülerine ulaşıldığında istasyonun devamında trenlerin bekletildiği bir depo sahasını da görebilmek mümkün.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Marmaray İşletme Müdürlüğüne ulaştı. İlgili yetkili test sürüşünün TCDD kontrolünde gerçekleşmediğini fakat olayın müdürlük tarafından da araştırıldığını belirtti. TCDD test sürüşlerini eski banliyö duraklarında gerçekleştirmiyor. Vagonların viraj yaptıkları kısmın Halkalı’da bulunmadığını ve bu sebeple bir aksaklığın yaşanmış olabileceği de ifade edildi.