Sahile Ölü Caretta Caretta Vurdu

AYDIN'ın Kuşadası ilçesinde, kıyıya vurmuş caretta caretta ölüsü bulundu. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) tarafından incelemeye alınan deniz kaplumbağasının balıkçıların ağlarına takılarak öldüğü...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Sahile Ölü Caretta Caretta Vurdu

AYDIN'ın Kuşadası ilçesinde, kıyıya vurmuş caretta caretta ölüsü bulundu. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) tarafından incelemeye alınan deniz kaplumbağasının balıkçıların ağlarına takılarak öldüğü sanılıyor.

EKODOSD üyelerinden Kemal Akpınar, bugün sabah saatlerinde Green Beach Hotel sahilinde, 50 kilo ağırlığında 112 santimetre boyunda, 'iribaş' cinsi yetişkin deniz kaplumbağası buldu. EKODOSD tarafından incelemeye alınan caretta carettanın vücudunda ve kabuğunda herhangi bir yaraya rastlanmadı. Yetişkin erkek deniz kaplumbağasının balıkçıların ağlarına takılıp, boğularak ölmüş olabileceği üzerinde durulduğu bildirildi.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, bu cins deniz kaplumbağalarında yaklaşık 100 yavrudan 20'sinin erkek çıktığına dikkati çekip, "Binde 3-5'i ise ancak bu büyüklüğe ulaşabiliyor. Nesillerinin devamı açısından bu canlıların korunması çok önemli. Özellikle kıyılarımızda deniz kaplumbağalarının ağ veya parakatlara takılıp boğulma vakaları yoğun oluyor. Genellikle ağdan çıkarılarak ya da parakat misinası kesilerek denize bırakılan bu zavallı hayvanlar çoğu kez telef oluyor. Bu tür vakalarda kaplumbağanın tekneye alınıp üzeri ıslak bir havluyla örtülerek, Doğa Koruma ve Milli Park Müdürlükleri'ne, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ve EKODOSD gibi kuruluşlara haber verilmesi bu nadir canlıların hayatının kurtulmasını sağlayacaktır" dedi. Sürücü, başta balıkçılar olmak üzere herkesi, bu konuda biraz daha duyarlı olmaya davet etti.