Sabah yazarının endişesi: Bazı bürokratlar servis etmek üzere bilgi belge yedeklemiş

Sabah yazarının endişesi: Bazı bürokratlar servis etmek üzere bilgi belge yedeklemiş

AKP içinden verdiği kulis bilgilerle dikkat çeken Sabah yazarı Okan Müderrisoğlu bugünkü köşesinde bürokratlarla ilgili endişesini yazdı.

Sabah yazarı Okan Müderrisoğlu “Muhalefetteki oyun… Bürokrasideki kurgu!” başlıklı yazısında 'Bazı bürokratların servis etmek üzere bilgi belge yedeklediği' yazdı. "Bürokrat ve teknokratlar, görev gereği sahip olduğu devlet bilgilerini şu ya da bu şekilde kullanmaya başladı mı bu durum domino etkisi yaratır" diyen Müderrisoğlı, "At izi, it izine karışır! Ve mutlaka üzerinde durulmayı gerektirir!" ifadesini kullandı. Müderrisoğlu'nun yazısından ilgili bölüm şöyle: 

"İkincisi ve daha mühimi ise bürokrasiyle ilgili. Madalyonun bir yüzünde maalesef kifayetsizlik ve devlet hafızasından kopukluk yer alıyor. Buradaki tecrübe açığı, yasayla yapılacak düzenlemeyi kararnameyle yapılabilir sanıyor veya yasa çıkarılmasını çözüm olarak görürken, uygulamayı ve mesela piyasa dinamiklerini yeterince hesaba katmıyor. Haliyle devletin tepesini ya eksik bilgilendiriyor ya da yanlış yönlendiriyor. (Bkz. Emekli ikramiyesi veya çek düzenlemesi) Madalyonun diğer yüzünde ise bilgi, belge yedeklediği ve servise koyduğu izlenimi veren bürokratlar konuşlanıyor. Sebebi ne olursa olsun... Bürokrat ve teknokratlar, görev gereği sahip olduğu devlet bilgilerini şu ya da bu şekilde kullanmaya başladı mı bu durum domino etkisi yaratır. At izi, it izine karışır! Ve mutlaka üzerinde durulmayı gerektirir!"

 

 

 

 

 ‘bilgi, belge yedeklediği ve servise koyduğu izlenimi veren bürokratlar konuşlanıyor’