'Recep Tayyip' ismini değiştirmek istedi, memurlar geri çevirdi: 'Bizi sürerler'
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 13.06.2021 17:23

'Recep Tayyip' ismini değiştirmek istedi, memurlar geri çevirdi: 'Bizi sürerler'

AKP’nin kalesi Çankırı’ya 40 kişilik heyetle gidip rapor hazırlayan CHP, halkın sorunlarını tek tek tespit etti. Heyet, "Oğlumun adını değiştirmek istiyorum ama memurlar, 'Biz bu ismi değiştirsek tayinimizi çıkarırlar" diyen bir yurttaşla da sohbet etti.

CHP; genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, parti meclisi ve yüksek disiplin kurulu üyelerinden oluşan 40 kişilik heyet ile Çankırı’yı ziyaret etti. 2 Haziran’daki ziyaretin ardından kentteki genel durum ve yurttaşların görüşleri rapor haline getirildi. Heyet tarafından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na sunulan rapora Cumhuriyet ulaştı.

Pişmanım ama değiştiremiyorum

Raporda, bir vatandaşın oğluna “Recep Tayyip” adını koyan bir vatandaş, ''O zaman AK Partiliydim. Şimdi pişmanım. Oğlumun adını değiştirmek istiyorum ama memurlar, 'Biz bu ismi değiştirsek tayinimizi çıkarırlar, o nedenle değiştiremeyiz' diyorlar. Oğlumun adını bile bu dönemde değiştiremiyorum'' dediği öğrenildi.

''Verdiğini geri aldı''

Raporda, bir esnafın, devlet tarafınan verilen 3 bin liralık hibeyle BAĞKUR prim borcunu ödediği de yer alırken vatandaş, “Faydası oldu mu diye sorarsanız, üzerine ekleyip BAĞKUR prim borcumu ödedim. Devlet verdiğini geri aldı'' diye konuştu.

Borçlular, yakını üstüne şirket açıyor

Esnafın, borcunu ödeyemeyince, yeni kredi çekebilmek için eşi ya da yakını üzerine şirket kurmaya başladığını anlatan başka bir esnaf ise ''Bu yüzden şirket kapanışından çok, basit usulde şirket açılışı yapılıyor. Hükümetin, 'Şirket açılışı çok' söyleminin kaynağı bu'' dedi.

Primler 9'a katlandı

Pandemi döneminde çiftçiye hiç destek verilmediğini belirten bir çiftçi ise ''İki senedir BAĞKUR’lar ödenmiyor. BAĞKUR primleri borcu silinsin. 2010 yılında prim 120 TL idi, bugün 1085 TL. Aylık ödeyemiyorum'' diye konuştuğu raporda yer aldı.

Çeltik sözü tutulmadı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan açıklama yaptığında TMO’nun, üreticiyi desteklemek için patatesle birlikte çeltik alımı yapacağını söylemişti. Rapora görüş veren başka bir çiftçi ise sözün tutulmadığını belirterek ''TMO patates alımı yapmasına rağmen pirinç alınmadı. Geçen yılın ürünleri depolarında duran, satamayanlar var'' dedi.