Prof. Dr. Refika Ferda Artüz'ün oğlu: Annem beyin kanseri nedeniyle yaşamını yitirdi

CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Ankara Numune Hastanesi’nde görevli Prof. Dr. Refika Ferda Artüz'ün Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini iddia etmişti. Artüz'ün oğlu bunu yalanlayarak annesinin beyin kanserinden öldüğünü açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Nisan 2020 22:19
Prof. Dr. Refika Ferda Artüz'ün oğlu: Annem beyin kanseri nedeniyle yaşamını yitirdi

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Ankara Numune Hastanesi’nde Cildiye Klinik Şefi olarak görev yapan Prof. Dr. Refika Ferda Artüz'ün Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini iddia etmişti. Bu iddiayı, Artüz'ün oğlu yalanladı ve annesinin 2 yıldır tedavi gördüğü beyin kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Prof. Artuz'un vefatıyla ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ankara Numune Hastanesi’nde görev yapmakta olan Antakyalı hemşehrimiz Prof. Dr. Refika Ferda Artüz’ü korona virüsü dolayısıyla kaybettiğimizi üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım. Merhumeye Allah'tan rahmet dilerim. Kıymetli ailesinin ve hepimizin başı sağolsun” dedi.

Artüz'ün oğlundan yalanlama

Prof. Dr. Refika Ferda Artüz'ün oğlu Necdet Artüz, annesinin beyin kanserinden öldüğünü belirtti.

Necdet Artüz, Güzelmansur'un paylaşımı üzerine kendi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Merhabalar. Ben Prof. Dr. Refika Ferda Artüz'ün oğlu N. Can Artüz. Sosyal medya ve basın organlarında annemin koronavirus nedeniyle hayatını kaybettiğine yönelik asılsız haberler görüyoruz. Annemi koronavirüsten değil, yaklaşık 2 senedir tedavi gördüğü beyin kanserinden kaybettik.

 

Ölümü bizi çok üzdü, ancak böyle bir haberi sosyal medyadan duyurmayı bile tercih etmeyen bizleri, bir de acımız tazeyken bu konuda yalanlama paylaşmak zorunda kalmak ayrıca üzdü. Ölümün iyisi, kötüsü, erkeni, geçi yok.

 

Sebebi de çok önemli değil. Ancak bunun üzerinden asılsız gündemlerle fayda sağlamaya çalışmadan önce durup düşünmek gerekir. Annem hayatını, geride iyi izler bırakmaya çalışarak geçiren bir sağlık emekçisiydi. Ancak ölümünün sebebi rant sağlanabilecek bir şey değildi.

 

Bu vesileyle bu zor günümüzde yanımızda olan herkese tekrar teşekkür ediyoruz ve her ne sebeple olursa olsun hayatını kaybeden sağlık emekçilerine de baş sağlığı diliyoruz.

Ankara Üniversitesi Tıp Faültesi’nden mezun olan Prof. Dr. Refika Ferda Artuz Hatay, Antakyalı idi. Ankara’dan önce Çorum Hitit Üniversitesi Erol Elçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapmış ve profesörlük unvanını da Çorum’da almıştı.