Özel Yurt Fiyatı 320 Bin TL! Öğrencilerin En Zor Sınavı Şimdi Başladı!

Özel Yurt Fiyatı 320 Bin TL! Öğrencilerin En Zor Sınavı Şimdi Başladı!
Fahiş oranda artan kiralar milyonlarca yurttaşı kara kara düşündürüyor. Bu süreçte büyük bir sorun yaşayan kesimin başında ise öğrenciler geliyor. En fazla üniversitenin olduğu İstanbul’da yeterli yurt yok. Özel yurtların fiyatı 300 bini aşıyor. Durum böyle olunca, yer bulamayan on binlerce öğrenci de cemaatlerin yurtlarında barınmak durumunda kalıyor. Devlet yurtlarında ise kapasite yetersiz.

İstanbul, üniversite sayısının fazlalığı ile Türkiye de 1‘inci sırada yer alıyor. 14 devlet, 44 vakıf üniversitesi ve 3 de vakıf meslek yüksekokulu olmak üzere İstanbul'da toplam 61 üniversite bulunuyor.

İstanbul Valiliği’nin geçen yıl paylaştığı verilere göre yükseköğretimde öğrenim gören öğrenci sayısı 1 milyon bin 834. Bu öğrencilerin 553 bin 203'ü devlet üniversitelerinde, 440 bin 586'sı özel üniversitelerde, 8 bin 45'i ise vakıf meslek yüksekokullarında eğitim görüyordu. Bu rakamın bu yıl yeni yerleşen öğrencilerle birlikte 1,5 milyona yaklaştığı tahmin ediliyor.

Öğrenci sayısı ile devlet yurtlarının kapasitesi arasındaki uçurum...

Milli Eğitim Bakanlığı'nın tarafından paylaşılan verilere göre ise, İstanbul'da 25 devlet yurdu var. Bu yurtların toplam kapasitenin 30 bine tahmin ediliyor. Öğrenci sayısı ile devlet yurtlarının kapasite seviyesi arasındaki fark söz konusu yetersizliği gözler önüne seriyor.

En ucuzu 345, en pahalısı 570 TL

En ucuzu 345, en pahalısı 570 TL Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarının fiyatları 2023-2024 öğretim yılının başlamasına az bir süre kala belli oldu. KYK yurt tipleri, ‘1.tip’, ‘2. Tip’, ‘3.tip’, ‘4.tip’, ‘5.tip’, ‘6.tip’ olarak sıralanıyor. Yurt ücretleri odanın büyüklüğü, kalan kişi sayısı, içerisinde tuvalet banyo olması gibi özelliklere göre değişkenlik gösteriyor. En ucuz KYK yurdunun aylık ücreti 345 lira. ‘Tip 6’ olarak belirtilen yurdun aylık ücreti ise 570 lira. Geçen yıl KYK yurt ücretleri aylık 250-450 TL arasında değişiyordu.

Geçen yıl KYK yurt ücretleri aylık 250-450 TL arasında değişiyordu.

yurt-tipleri-1.png

Bakanlık yurt ücreti artışlarında sınırlama kararı almıştı!

İstanbul'daki özel yurt sayısı ise 660. Özel yurtların kapasitesi de 100 bin 645. İstanbul’da özel yurt ücretleri ilçeden ilçeye ve sunulan hizmete göre değişiyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı özel yurtlar için 2022-2023 yılından itibaren geçerli olmak üzere, yurt ücreti artışlarında sınırlama kararı alınmıştı. Ancak durum pekte öyle görünmüyor.

Fiyatlar yüzde 100’ün üzerinde arttı

Ücretleri yurdun bulunduğu ilçe, semte, üniversiteye olan mesafe, odada kalan kişi sayısına ve yurt olanaklarına göre değişiyor. 'Yurtlarfiyatlar.com' verilerine göre 2023 yılı Ağustos ayı itibarıyla özel yurtların ücreti geçtiğimiz yıla göre 100’ü aşan artış gösteriyor.

Yıllık yurt ücreti 320 bin TL

Sitede yer alan verilerde, İstanbul'da özel yurt fiyatları yıllık en düşük 40.000 TL ile en yüksek 320.000 TL arasında değişkenlik gösteriyor. İstanbul’da tek kişilik yurt odası fiyatları aylık 14.000 TL ile 32.000 TL arasında yer alıyor. Hesaplamaya sadece en yüksek fiyatlara kahvaltı ve akşam yemeği ücretleri dahil edilmiş.

Ankara’da da fiyatlar cep yakıyor

Öğrenci sayısı ile dikkat çeken Ankara'da da yurt fiyatları yine cep yakıyor. 8 devlet üniversitesi ve 13 özel üniversite ile 21 üniversitenin bulunduğu Ankara’da ağustos ayı itibariyle yurt fiyatları yıllık en düşük 45 bin TL ile en yüksek 260 bin arasında değişiyor. Bu fiyata sadece kahvaltı dahil ediliyor. Ankara’da tek kişilik yurt fiyatları ise 26 bin TL’ye kadar çıkıyor.

İzmir'de de durum pek parlak değil

Öğrenci şehirleri arasında tanımlanan İzmir'de de durum pek parlak değil. İzmir'de altısı devlet, üçü vakıf üniversitesi olmak üzere dokuz üniversite bulunuyor. 2023 yılı Ağustos ayı itibariyle İzmir’de yurt fiyatları yıllık en düşük 55 bin TL ile en yüksek 220 bin TL değişkenlik gösteriyor. Bu ücretlere sadece sabah kahvaltısı dahil edilmiş durumda.

3-buyuk-il.png

Öğrenciler yaşadıklarını böyle anlatıyor...

'İlk üç taksit peşin istendi, rakam 45 Bin TL'

Marmara Üniversitesi’nden bir öğrencinin anlattıklarıysa öğrencilerin yurt ve barınma sorununa dair farkı bir gerçekliği gözler önüne seriyor.

Marmara Üniversitesi Maltepe kampüsünde eğitim gören öğrenci Kadıköy ve çevresinde yurt aradığını ancak yurt kayıt sürecinde ilk üç taksidin peşin istediğini belirtiyor. Yıllık 150 bin TL’lik bir yurdun 45 bin TL gibi peşin bir ücret talep ettiğini aktaran öğrenci bu ücreti ödeyememesi sebebiyle kampüsüne ciddi bir uzaklıkta olan bir yurdu seçmek durumunda kalmış. Yeni seçtiği yurda kayıt oluşunu da ailesinin ve dayının destekleriyle olduğunu da belirtiyor. Benzin ve mazota gelen zamların toplu taşıma ücretlerine olan dev yansıması kampüsünden epey uzakta bir yurda kayıt olan öğrencinin seyahat ücretlerini nasıl etkileyeceği de bir diğer soru işareti…

'Biz hayal kurarken bile ekonomiyi düşünmek zorunda bırakıldık'

Bir başka öğrenci ekonomik kaygılar sebebiyle sınav puanı tutmasına rağmen hayalindeki okulu tercih etmediğini aktarıyor.

"Sınav yılımda ve daha öncesinde İstanbul'da okuma hayali kurarak yola çıktım. Bu hedef için çok çalıştım, sonucunda da İstanbul'daki iyi üniversitelere yerleşebilecek puanı aldım. Tercih dönemindeki ekonomik kaygılar ve barınma sorunun bu kadar ciddi boyuta gelişi bir öğrenci olarak beni çok tedirgin etti. Hayal edip yola düşmüşken artan yurt fiyatlarını ödeyemeceğimizin ve yurtta kalamazsam ev tutamayacağımın da farkındaydım. Kiralar da ortada... Çok çözüm aradım ama en sonunda vazgeçmek zorunda kaldım. Büyükşehirde büyük hayallerim vardı ne yazık ki ekonomik durumumuz buna yeterli olamadı. Ben bu ekonomide evimde ve kendi şehrimde okumak zorunda bırakıldım. Geleceğim için elimden geleni burada da yapacağım ama İstanbul çok daha farklı olabilirdi. Memur çocuğuyum 5 yıl evvel ablam şehir dışında okuyabildi barınabildi ama ben bu imkana aynı koşullarda sahip olamıyorum. Aileme kızamıyorum çünkü herkesin eli kolu bağlandı. Bizim neslin en büyük kaybı da; 'artık hayal kurarken bile ekonomiyi düşünmek zorunda bırakılmak' aslında..."

“145 bin TL ücret ödedim”

Bir başka üniversite öğrencisi , “Bugün geldim İstanbul’a, iki gündür telefon üzerinden ulaşıyordum, buraya geldik birkaç yeri gezdik. Fiyatlar ortalama birbirine yakın. Genelde Beyoğlu, Sütlüce tarafına baktık. İlk yılım olduğu için eve çıkmayı tercih etmedim. Yurtta kahvaltı, oda temizleme, etüt salonları, güvenlik gibi hizmetler var. İki kişilik bir odada kalacağım, 10 aylık 145 bin lira ödedim.” şeklinde konuştu.

Kaynak:halktv.com.tr