Özel Harekât Karakolları Kuruluyor

Çatışmaların yoğun olduğu bölgelerde yeni güvenlik yapılanmasına gidiliyor. Yeni kurulacak karakollarda özel harekât polisi bulunacak.Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cuma günü Mardin ziyaretinde açıklayacağı plana göre, PKK...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Özel Harekât Karakolları Kuruluyor

Çatışmaların yoğun olduğu bölgelerde yeni güvenlik yapılanmasına gidiliyor. Yeni kurulacak karakollarda özel harekât polisi bulunacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cuma günü Mardin ziyaretinde açıklayacağı plana göre, PKK saldırılarının yoğun olduğu bölgelerde yeni güvenlik yapılanmasına gidilecek. Yeni kurulacak karakollarda tamamen Polis Özel Harekat (PÖH) personeli görev yapacak. Karakolların yerleri belirlendi ve bu amaçla bazı kamu kurumlarına tebligatlar da gitmeye başladı. Meskun mahal çatışmalarında görülen teçhizat eksikliği kapsamında kurşun geçirmez kalkan ve keskin nişancı tespitinde kullanılan bazı cihazların alımı da gündemde. Davutoğlu’nun açıklayacağı 300 başlığın çoğunun ise sosyal ve kültürel alanda olması bekleniyor.

Artan PKK saldırıları karşısında önlemleri görüşen hükümete, güvenlik önerilerini, Genelkurmay ve İçişleri Bakanlığı çalışarak hazırlıyor. Son şekli verilen önlemler yüzlerce başlıktan oluşuyor.

Güvenlik ağırlıklı

Ancak güvenlik kurumlarından edinilen bilgilere göre alınacak önlemler ilk aşamada büyük oranda güvenlik boyutuyla öne çıkacak. Ancak aşamalı olarak sosyal, ekonomik ve kültürel boyutunun daha da artması gündeme gelecek. Güvenlik dışında yapılacak çalışmalar kapsamında psikolog, sosyolog ve sosyal çalışmacıların görevlendirilmesiyle başlatılmasının planlandığı, hükümetin teröre karşı din adamlarından da faydalanmayı düşündüğü öğrenildi. Ankara’daki güvenlik bürokrasisinin terorizmle mücadele konusunda en büyük sorun olarak da “örgüte doğal taban ve altyapı sağlayan yapı olarak görülen belediyeleri” gördükleri, bu konuyu da siyasi otoritenin dikkatine getirdikleri öğrenildi.

Başta Cizre ve Sur

Alınacak güvenlik önlemleri kapsamında operasyonların sürdüğü ilçelerdeki ön çalışmalar da tamamlandı. Bu kapsamda, yoğun olarak Cizre, Sur ve daha sonra operasyon yapılması planlanan birkaç ilçede yeni güvenlik noktaları oluşturulacak. Bu güvenlik birimleri, PKK militanlarının bölgeye sızmasını, özellikle ergenlik çağındaki nüfus üzerinde örgütlenmesini engellemeye çalışacak. Bu amaçla ilk aşamada güvenlik noktası/ karakol olarak kullanılması planlanan bazı kamu binalarının derhal boşaltılması için tebligatlar da yapıldı. Cumhuriyet’e ulaşan belgelere göre, bu kapsamda Sur’da bir sağlık merkezinin geçici olarak güvenlik birimlerine devri kısa sürede gerçekleştirilecek.

CUMHURİYET