Osmaniye’de hastane ve yerleşim alanı yakınında orman yangını

Osmaniye'de çıkan orman yangını havadan ve karadan yapılan müdahaleyle söndürülmeye çalışılıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Temmuz 2021 20:33

Merkez ilçede, Osmaniye Devlet Hastanesi civarındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine bölgeye sevk edilen söndürme helikopteri ve çok sayıda ekip, yangına müdahale ediyor.

Kısmen kontrol altında

Osmaniye'de, Doktorlar Sitesi'nin istinat duvarına kadar ulaşan yangın, Orman İşletme Müdürlüğü, itfaiye ve polis ekiplerinin müdahalesiyle kısmen kontrol altına alındı. Polisler, alevlere TOMA ile de müdahale etti. Binaların çevresindeki ormanlık alanda soğutma çalışması başlatıldı. Ormanlık alanda ise devam eden yangına havadan helikopterlerle müdahale ediliyor. 

osmaniyede-hastane-ve-yerlesim-alani-yakininda-orman-yangin-3-8654-dhaphoto2.jpg

1 kişiye gözaltı

Öte yandan Vali Erdinç Yılmaz, bölgeye gelerek, söndürme çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı. Vali Yılmaz, yangının, bölgedeki serada yakılan ateş nedeniyle başladığını, serada ateşi yakan kişinin gözaltına alındığını, yangının da tamamen kontrol altına alınmak üzere olduğunu açıkladı.


Yangının sebebi; spiral makinesinden çıkan kıvılcım

Yangınla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında yangının çıkış nedeni belli oldu. Olayla ilgili gözaltına alınan 4 kişinin ormanlık alana yakın bölgede sera söküm çalışması yaptığı sırada demir profilleri spiral makinesiyle keserken çıkan kıvılcımların yangına neden olduğu tespit edildi.

Gözaltına alınan işçilerin ilk önce yangına kendilerinin müdahale ettiği ancak kontrolden çıkınca itfaiye ekiplerine haber verdikleri öğrenildi. Emniyetteki sorguları tamamlanan işçiler savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, haklarında adli ve idari işlemin yürütüleceği bildirildi.

AA / DHA

KAYNAK: Anadolu Ajansı