Ölüm istatistiği bilinmezliği: 'Ben bilmem o bilir'

Koronavirüs salgınının Türkiye'de etki göstermesinin ardından her yıl resmi olarak ölüm ve ölüm nedenini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 ve 2020 verilerini açıklamadı. Verilerin açıklanmamış olmasına başta Türk Tabipleri Birliği'nden tepki gelirken, CHP Ordu milletvekili Mustafa Adıgüzel, verdiği soru önergeleriyle kurumların, sorumluluğu nasıl birbirlerine attığını ortaya çıkardı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ocak 2022 16:55
Ölüm istatistiği bilinmezliği: 'Ben bilmem o bilir'

Resmi olarak her yıl belirli bir aralıkta Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanması gereken ölüm ve ölüm nedeni verileri, 2020 ve 2021 açıklanmadı.

Muhalefet partilerinin konuyla ilgili verdiği soru önergeleri ise şu ana kadar cevaplanmadı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise sorumluluğun kimde olduğuna dair farklı yanıtlar verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu milletvekili Mustafa Adıgüzel'in CİMER'e ölüm istatistikleri hakkında sorduğu sorulara ise 19 Ocak 2022 cevap verildi.

CİMER tarafından verilen cevapta, ölüm kayıtlarının Sağlık Bakanlığı'ndan ve Nüfus Vatandaşlık İşleri'nden elde edildiği, 2020 yılı için açıklamanın ertelendiği ve 2021 yılı için de tamamlanmadığı belirtildi.

Fakat kurumların verdiği cevaplar birbiriyle çelişti. Çünkü Adıgüzel, aynı soruyu daha önce Nüfus Vatandaşlık İşleri'ne ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sormuştu.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri 20 Nisan 2021'de verdiği Süleyman Soylu imzalı cevapta sorumluluğun Sağlık Bakanlığı'nda olduğunu ifade etmişti.

Hem TÜIK hem de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri, cevabın Sağlık Bakanı'nda olduğunu söylese bile Koca, 18 Kasım 2020 tarihindeki bütçe görüşmelerinde asıl sorumlunun TÜİK olduğunu söylüyor.

Mustafa Adıgüzel, yaptığı açıklamada konuya dair "Bu konuda yetki sahibi üç kurum da vefat sayılarında sorumluluğu üstüne almıyor. Burada esas mesele çok yüksek sayıdaki ölüm sayılarının ve bulaşıcı hastalıktan ölüm sayılarının saklanma çabasıdır. Topu birbirine atarak adeta yakan top oynuyorlar. Kamuoyunu ve bizleri oyalıyor, sanırım bu önümüzdeki seçimlere kadar da bu oyalama ve gizleme çabası sürecek. Biz de en son TBMM Başkanlığı'na milletvekillerinin bu kurumlara yapılan soru önergelerini neden cevap verilmediğini ve bugüne kadar bu konuda kaç soru sorunun cevapsız kaldığını sorduk. Buna da bir cevap verirler umarım" dedi.

'Devlet vatandaşından bilgi saklar mı?'

"Dünyada bu şekilde savaş olan ülkeler dahil başka bir örnek yok" diyen Adıgüzel, sadece Türkiye'de iki yıldır ölüm istatistiklerinin gizlendiğini belirtti.

Sayılarının gizlenmesini 'kötü' salgın yönetiminin sebep olduğunun altını çizen Adıgüzel, "Genel Başkan Kılıçdaroğlu TÜİK'e gittiğinde kapıdan alınmadığında Erdoğan bu konuda konuşurken 'Sorarsın TÜİK'e yazılı sözlü cevabını alırsın' demişti. Bak kaç defa sormuşuz. Hani nerede cevap? Zaten bütün bu işlerin sorumlusu, sorunların ana kaynağı Sayın Erdoğan'ın bizzatihi kendisidir. Bu bilgilerin gizlenmesi talimatlarını da bizzat o veriyor. Demek ki neymiş Erdoğan? TÜİK'e yazılı sözlü nasıl sorarsan sor, cevap alınmıyormuş. Çünkü soruların asıl muhatabı sensin" dedi.