Öcalan, CHP’yi nasıl görüyordu?

Barış Pehlivan, bugünkü yazısında 'Çözüm süreci' döneminde terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın CHP’yi nasıl gördüğünü yazdı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Eylül 2021 09:27
Öcalan, CHP’yi nasıl görüyordu?

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, "Öcalan’ın CHP mesajları" başlıklı yazısında, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun “İmralı meşru değil, HDP ile çözebiliriz” ifadesi ile başlayan tartışmalardan yola çıkarak Abdullah Öcalan'ın 'çözüm süreci' döneminde CHP'yi nasıl gördüğünü kaleme aldı.

Pehlivan şöyle yazdı:

“Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşamı İnşa” adlı kitap, 2013-2015 yılları arasında İmralı’da yapılan görüşmelerin kayıtlarını ve Öcalan’ın mesajlarını içeriyor. Yani hem HDP heyetinin hem de devlet yöneticilerinin tanık olduğu sözleri aktarıyor.

İmralı notlarına bakıldığında iki temel nokta görülüyor:

Hem çok sert CHP eleştirisi hem de CHP’yi sürecin bir parçası haline getirme çabası.

Uzatmadan, Öcalan’ın dediklerinden birkaç alıntı aktarayım:

“Bu süreci bizzat biz hazırladık tabii. Önce devleti ısıttık, ortak ettik. Şimdi de AKP’yi ısıtıyoruz. Öyle eskisi gibi değil, eskiden farklı olarak siz de varsınız tabii. Bütün bunlar sizin masanıza da gelecek. (Sırrı’ya dönerek) Solu da sizin çabalarınızla katıyoruz. BDP’nin rolü önemlidir tabii, öyle arabuluculuk falan değil. Gazetelerde ‘postacı’ gibi şeyler yazıyorlar, öyle değil. Bütün bu anayasal-yasal boyut, yani parlamento boyutu sizin işinizdir. AKP’nin de CHP’nin de bütün bunları kendi içinde tartışması lazım. Sizin de onlarla görüşüp tartışmanız gerekir. Hatta canı isterse MHP bile katılır, katılmasa da kendisi bilir. CHP bir çıkmazı yaşıyor. Ben de varım dediği noktada adım atamıyor ya da ne dediğini bilmiyor.”

Öcalan: CHP haklı, bu hukuk dışı

Ne demişti Kılıçdaroğlu o tartışılan açıklamasında: “Devlet dediğimiz kurum gayri meşru organla muhatap olmaz. Erdoğan bunu yaptı.”

Haksız değildi. Kaldı ki, Öcalan da o günlerde bunu gündeme getiren CHP’ye hak veriyor ve yasal zemin istiyordu:

“Düşünsenize, ağır cezalık bir mahkûm parlamentonun gündemine gelecek bir öneri sunuyor! Bunu hangi sıfatla yapıyorum, bu yasal mıdır? Hayır, suçtur. Bu yasadışılığın bir şekilde giderilmesi gerekecek.

MHP ve CHP gece gündüz ‘İşte bu hukuk dışıdır’ diye bağırıp çağırıyorlar. Doğru diyorlar, haklılar. Siz hemen Adalet Bakanı’na gidip anlatın, bu yasadışılığın giderilmesi gerekir deyin. Bakın, MİT müsteşarlarının dosyası halen savcıda duruyor. Bu bir darbeydi, çünkü müsteşarların yaptığının yasal dayanağı yoktur.

Benim durumuma dair ne olabilir? Örneğin infaz erteleme olabilir. Cumhurbaşkanı’nın da yetkisi var. Sağlık sorunları vesaire gerekçesiyle, sürecin sonuna kadar mesela. Fakat bunun olabileceğini sanmıyorum tabii. Siz yine de bunu AKP ile konuşmalısınız. Bunu konuşmamış olmanızı yadırgadım doğrusu.”

Yazının tamamı için tıklayın