Murat Karayılan’dan “AKP ile koalisyon” iması

Murat Karayılan’dan “AKP ile koalisyon” iması
Murat Karayılan: 'Ben koalisyona girmem’ türünden açıklamalarda duygusallık vardır. Bu siyaseten pek doğru da değildir.KCK Yürütme Konseyi üyesi Murat Karayılan, Demirtaş’ın “AK Parti ile koalisyon seçeneğimiz yok” ifadesini...

Murat Karayılan: 'Ben koalisyona girmem’ türünden açıklamalarda duygusallık vardır. Bu siyaseten pek doğru da değildir.

KCK Yürütme Konseyi üyesi Murat Karayılan, Demirtaş’ın “AK Parti ile koalisyon seçeneğimiz yok” ifadesini eleştirdi ve artık ileriye dönük girişimler yapması gerektiğini söyledi.

Murat Karayılan, örgüte yakın Fırat Haber Ajansı’na verdiği röportajda koalisyon tartışmalarını değerlendirdi. HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın, partisinin AKP ile koalisyon yapmayacağı şeklindeki açıklamasını eleştirdi. ‘HDP’nin Erdoğan’ı başkan yaptırmayarak sözünü tuttuğunu ve artık ileriye dönük girişimler yapması gerektiğini’ belirten Karayılan, HDP’yi ‘dar yaklaşımda’ olmakla eleştirdi.

Karayılan “Bu koalisyon tartışmalarının odağında HDP var ama anlaşıldığı kadarıyla HDP’li bir koalisyon hükümeti kurulamayacak gibi…” sorusuna şu cevabı verdi;

“HDP’nin de bu konuda dar yaklaşımları vardır. Bir kere her şeyden önce HDP en temel konu olarak verdiği sözün gereğini zaten barajı büyük bir ekseriyetle aşmış olmasıyla yerine getirmiştir. Yani HDP’nin barajı geçmesi ve AKP’nin de tek başına hükümet kuramama sonucuyla birlikte, ‘Seni başkan yaptırmayacağız!’ sözü pratikte uygulanmış oldu. Bugün başkanlık sistemi Türkiye’nin gündeminden tamamıyla çıkmıştır. Bu açıdan HDP verdiği sözü aslında yerine getirdi. Bundan sonra daha ileriye dönük girişimleri gündemleştirmesi gerekmektedir. Toplumun eğilimi demokratik bir değişimden yanadır ve HDP’nin buna öncülük etmesi gerekmektedir. Bu açıdan daha güçlü bir performansa ve tempoya ihtiyaç vardır.”

Karayılan HDP’nin kapsayıcı ve hamleci olmasını da istedi ve bunu şu sözlerle ifade etti:

“Bu konuda ‘ben filan kesimle koalisyona girmem’ türünden açıklama ve tutumlarda da bana göre duygusallık vardır. Bu siyaseten pek doğru da değildir. Öyle kendini bazı şeylere hapsetme yerine ilkeler üzerine konuşmak önemlidir. … Bu çerçevede ilkeleri olan bir partinin ‘ben şunu yaparım, şunu yapmam’ deme değil, kendi ilkelerini ortaya koyması gerekmektedir. İlkeler çerçevesinde politika yürüteceğini ifade etmesi daha doğru olacaktır. Çünkü verilen sözler çerçevesinde rolün oynanması lazım ve bunun için de kapsayıcı ve hamleci olmak gerekiyor. Değişimci dönüşümcü olmak zorunluluğu vardır.”