Mühendise bak ağla! Yeni mezunların yüzde 62'si açlık sınırında

Mühendis, mimar, şehir plancısı, öğretim görevlisi, araştırmacı, teknik okul öğrencisi ve teknik alanlarda emek harcayan kişilerin oluşturduğu ‘Politeknik’, koronavirüs salgınının teknik okullardan yeni mezun olan ve deneyimle kişileri nasıl etkilediğini araştırdı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mayıs 2022 18:12
Mühendise bak ağla! Yeni mezunların yüzde 62'si açlık sınırında

500’den fazla kişinin katıldığı araştırmada, 283 kişi değerlendirilirken, mühendislerin, mimarların kötüleşen çalışma koşullarının altında yüksek seviyede gelecekten kaygılı oldukları anlaşıldı.

Araştırmada teknik okullardan yeni mezun (mühendis, mimar, şehir plancısı) kişilerin, işsizlikle beraber en büyük sorununun düşük ücretler olduğunu belirtildi. Yeni mezunların yüzde 62’si mühendis, mimar, şehir plancılarının asgari ücreti olan 6 bin 100 TL ve altında maaş alıyor.

Politeknik’in sonuçlarına göre yeni mezunların yüzde 10’u genel asgari ücretle çalışırken, yüzde 4’ü asgari ücretin altında maaşlarla çalışıyor.

Öte yandan araştırmadaki en çarpıcı bulgulardan biri de ‘geçinememe’. Araştırmaya katılan yeni mezunların yüzde 51’i çalışmalarına rağmen hala ailelerinden destek alırken yüzde 62’si hala ailesiyle yaşıyor.

Genç mimar ve mühendislerin gelecek planı yurtdışı

Araştırmaya katılan üniversiteden yeni mezun 98 kişinin yüzde 80’i yurtdışında gelecek kurmayı planlarken bu oran, deneyimli kişilerde yüzde 55.

Yeni mezunların yüzde 39’u işsiz

Araştırmanın sonuçlarına göre yeni mezunların yüzde 39’u işsizken araştırmaya katılanların tamamında ise işsizlik oranı yüzde 18.