Müdahale Sonrası Avukatlardan Basın Açıklaması

Müdahale Sonrası Avukatlardan Basın Açıklaması
1 Mayıs gözaltılarını protesto için Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda eylem yapan avukatlara polis müdahale etti. Avukatlar kalkanlarla itilerek, adliyenin dışına çıkarıldılar. Bu sırada yere düşenler olurken, bir...

1 Mayıs gözaltılarını protesto için Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda eylem yapan avukatlara polis müdahale etti. Avukatlar kalkanlarla itilerek, adliyenin dışına çıkarıldılar. Bu sırada yere düşenler olurken, bir avukatın da ceketi yırtıldı.

Adliye dışında avukatların çevresinde, çevik kuvvet polisleri barikat oluşturdu. Gerginlik dakikalarca sürdü. Bu sırada CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, polis müdürleri ile görüştü. Polis barikatı açılarak kapı önünde basın açıklamasına izin verildi. Bu sırada, basın açıklaması yapılan alana TOMA da konuşlandırıldı. Grup, "Taksim İşçilere, Adliyeler Avukatlara Yasaklanamaz", "1 Mayıs gözaltıları Derhal Serbest Bırakılsın" şeklinde döviz açıldı.

Grup adına avukat Sinan Zincir açıklama yaptı. Zincir, "10 avukat örgütü olarak bir yazılı basın açıklaması hazırlamıştık. Avukatların mesleğini yapmasını engelleyen, zulmü anlatan bir basın metniydi. Taksim emekçilere, devrimcilere, yurtseverlere kapatılamaz. Ne bu yasağı tanıyoruz. Ne de Taksim direnişçilerinin avukatlığını yapmamızı engelleyenlerin yasağını tanıyoruz. Müvekkillerimizle görüşemiyoruz. Haklarındaki iddiaları konuşamıyoruz. Dosyaya erişemiyoruz. Savcıyı, hakimi bulamıyoruz. Karşımızda sadece polisi buluyoruz" dedi.

ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil ise, 1 Mayıs olaylarında gözaltına alınan 8 kişinin bir depoda tutulduğunu açıklayarak, "Bunları tesadüfen bulduk. Yakınları haber vermese bulamayacaktık. Bugün müvekkillerimize sahip çıkmak için geldiğimizde, bizler sürüklenerek, darp edilerek, tekmelenerek dışarıya atıldık. Üstlerimiz yırtıldı, ayaklarımız yaralandı" dedi .