MGK'dan Suriye'ye operasyon sinyali: Güney sınırımızda icra edilecek harekatların…

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan MGK toplantısı sona erdi. Toplantı 3 saat sürdü. Tolnatı sonrası yapılan açıklamada, "Güney sınırlarımızda icra edilen ve edilecek harekatların komşularımızın toprak bütünlüğünü hedef almadığı, milli güvenlik ihtiyacının gereği olduğu belirtilmiştir" denildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Mayıs 2022 20:28
MGK'dan Suriye'ye operasyon sinyali: Güney sınırımızda icra edilecek harekatların…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

Kritik toplantı yaklaşık 3 saat sürerken, toplantısının ardından bir bildiri yayımlandı.

Bildiride şu ifadeler kullanıldı:

PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere terör örgütleri başta olmak üzere, milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş ve ilave tedbirler görüşülmüştür.

Güney sınırlarımızda icra edilen ve edilecek harekatların komşularımızın toprak bütünlüğünü hedef almadığı, milli güvenlik ihtiyacının gereği olduğu belirtilmiştir.

Uluslararası ittifaklarda her daim müttefiklik ruhu ve hukukunu yerine getiren Türkiye'nin aynı sorumluluk ve samimiyeti müttefiklerinden de beklediği vurgulanmıştır.

Terörizme destek vererek, uluslararası hukuku ihlal eden ülkelere bu tutuma son verme, Türkiye'nin güvenlik hassasiyetlerini dikkate alma çağrısında bulunulmuştur.