Halk TV Canlı Yayın
Meclis'te HDP ve AKP grupları birbirine girdi.

Haber: Fatih Ertürk

Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) İmar Yasasının 30'uncu maddesinin görüşüldüğü esnada HDP ve AKP grupları birbirine girdi.

HDP Grup Başkenvekili Saruhan Oluç'un AKP'nin 'Kürt düşmanlığı' yaptığını söylemesi üzerine AKP'li vekiller HDP grubunun üzerine "Teröristler" diye bağırarak yürüdü. CHP'li milletvekilleri iki grubu ayırmak için araya girdi.

Meclis Başkanvekili ve AKP Isparta Milletvekili Sadi Bilgiç tansiyonun düşmesi için oturuma ara verdi ancak kavga sürdü ve milletvekilleri genel kurulu terk etmedi. Meclis Başkanvekili Bilgiç, partilerin grup başkanvekilleriyle Meclis'in güvenliği konusunda toplantı yaptı. Toplantıda, gerginliğin devam etmesi hâlinde kalan 7 maddenin daha sonra görüşülmek üzere erteleneceği vurgulandı.

Tartışma devam etti

HDP Muş Milletvekili Mensur Işık'ın tartışma esnasında "Silahlı Kürt muhalefeti" sözleri sonrası sıralardan sesler yükselmeye başladı. Işık hakkında bir oturum Meclis Genel Kurulu dışına çıkarılma cezası için oylama yapıldı ve kabul edildi. Yapılan konuşmada Işık'ın "Silahlı Kürt muhalefetine savaş açılmıştır sözleri telin edildi.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, bölgede düşük yoğunluklu savaş yaşandığını ve bunun bölgedeki asker tarafından da dile getirildiğini belirtti.

Bunun üzerine konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Bu sözleri duyduğumda dönüp 'doğru mu duydum' diye baktım. Siyasette her şey konuşulur ancak silah, siyasete dahil değildir. HDP'li vekilin Genel Kuruldan çıkarılma kararı doğrudur" diyerek Işık'ın sözlerine tepki gösterdi.

Daha sonra tansiyonun düşmesi üzerine, yasa teklifi görüşmeleri devam etti.