"Küresel Acil Durum" İlan Edildi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hamile kadınlara bulaşması durumunda bebeklerin beyin gelişimini engelleyen ve kafalarının normalden küçük kalmasına yol açan Zika virüsü nedeniyle 'küresel acil durum' ilan etti.DSÖ yetkilileri,...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
"Küresel Acil Durum" İlan Edildi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hamile kadınlara bulaşması durumunda bebeklerin beyin gelişimini engelleyen ve kafalarının normalden küçük kalmasına yol açan Zika virüsü nedeniyle 'küresel acil durum' ilan etti.

DSÖ yetkilileri, aedes türü sivrisineklerin sokması sonucu insana bulaşabilen virüsle ilgili değerlendirme yapmak için İsviçre'nin Cenevre kentinde dün olağanüstü toplandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan DSÖ Genel Müdürü Margaret Chan, kanıtlar gözden geçirildikten sonra komitenin nörolojik komplikasyonların ve mikrosefalinin bir araya gelmesinin sıra dışı bir vaka ve dünyanın diğer bölgeleri için halk sağlığına tehdit oluşturduğunu belirtti.

‘SEYAHATLERİNİZİ ERTELEYİN’

Hamile kadınların virüsten korunmak için alabileceği birçok önlem olduğunu vurgulayan Chan, bunlardan birinin seyahatlerini ertelemeleri olduğunu ifade etti.

Chan, hamile kadınların seyahate çıkmaları gerektiğinde ise bir doktora danışabileceklerini ve kişisel önlem olarak da uzun kollu kıyafetler ve pantolonlar giyebileceklerini belirterek, sivrisinek savar kullanılabileceklerini söyledi.

6 İLA 9 AY SÜREBİLİR

Sağlık yetkilileri, Brezilya'da doğan bebeklerdeki mikrosefali (küçük kafa) vakalarıyla Zika virüsü arasındaki bir bağlantı olup olmadığını ispat etmenin 6-9 ay alabileceğini kaydetti.

POLİS BASKIN YAPABİLECEK

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, sağlık yetkililerinin Zika virüsünü yok etmek için ülkedeki tüm binalara girişine izin veren önlem metnini imzaladı. Yeni alınan önlem çerçevesinde, sağlık yetkililerinin Zika virüsünü yayan sivrisineklerin üreme alanlarını temizlemek için, sahipleri olmasa da tüm evlere, kamu ve özel binalara girişine izin verildiği belirtildi.

Aedes türü sivrisineklerin sokması sonucu insana bulaşabilen virüsün önlenmesi amacıyla ayrıca, yetkililerin sivrisineklerin üreme alanı olduğundan şüphelendikleri binalara polisten baskın yapmasını isteyebileceği ifade edildi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI GREV TEHDİDİNDE BULUNDU

Öte yandan, Zika virüsüyle alanda mücadele eden kişilerin oluşturduğu bir sendika, Brezilya hükümetinden çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebinde bulundu.

Güney Amerika ülkelerinde sürekli olarak ilaçlama çalışmaları yapılıyor.

SINTSAUDE adlı sendikanın Genel Sekreteri Sandro Cezar, sivrisinekleri yok etmek için alanda çalışanlara üniforma, güneş kremi, böceksavar sağlanması gerektiğini belirtti.

Bakanlığın taleplerini perşembe gününe kadar karşılamadığı takdirde sendikaya bağlı 7 bin çalışanın greve gideceğini söyleyen Cezar, ulusal bir greve gitmeleri halinde 220 bin sağlık çalışanının daha kendilerine katılacağını ifade etti.

3-4 MİLYON KİŞİ ETKİLENECEK

İlk kez 1947'de Uganda'daki Zika ormanlarında yaşayan maymunlarda görülen Zika virüsü, 1952'de insanlarda da görülmeye başlamıştı. Dünya çapında 2007 yılında, ikisi Uganda'da olmak üzere 14 Zika virüsü vakası bulunuyordu. Bu rakam 2013'e gelindiğinde 200'e çıkmıştı.

Brezilya'da salgın şeklinde ilk kez 2015'in mayıs ayında görülen Zika virüsünü taşıyan sivrisinek türü Aedes'in, Kanada ve Şili hariç Amerika kıtasındaki tüm ülkelerde görüldüğü belirtiliyor. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Amerika kıtasında bir yıl içinde 3-4 milyon kişinin Zika virüsünden etkileneceği tahmininde bulunmuştu.

AA