Kosova savaş alanına döndü: 52'si polis 110 yaralı

Kosova savaş alanına döndü: 52'si polis 110 yaralı
Trepçe madenlerinin devlet idaresine geçmesini ve evlatlarını kaybeden Kosovalı annelere hakaret eden Sırp Bakan Aleksandar Jablanoviç’in görevinden istifasını talep eden binlerce kişi başkent Priştine’de toplandı. Çıkan...
Trepçe madenlerinin devlet idaresine geçmesini ve evlatlarını kaybeden Kosovalı annelere hakaret eden Sırp Bakan Aleksandar Jablanoviç’in görevinden istifasını talep eden binlerce kişi başkent Priştine’de toplandı. Çıkan çatışmada 52’si polis olmak üzere 110 kişi yaralandı.

797247

Trepçe madenlerinin devlet idaresine geçmesini ve evlatlarını kaybeden Kosovalı annelere hakaret eden Sırp Bakan Aleksandar Jablanoviç’in görevinden istifasını talep eden binlerce kişi başkent Priştine’de toplandı.  Çıkan çatışmada 52’si polis olmak üzere 110 kişi yaralandı.

Geçen Cumartesi günü protestocular tarafından camları kırılan Başbakanlık binası önünde geniş güvenlik önlemleri alan Kosova polisi, demir barikatlar kurarak göstericilerin başbakanlık binasına yaklaşmasına izin vermedi. Açıklamalarda bulunan protesto gösterisini örgütleyen Vetëvendosje Hareketi lideri Albin Kurti, Kosovalı Sırp bakan Jablanoviç’in görevinden alınması ve Trepçe madenlerinin devlet idaresine geçmesini sağlayacak yasanın meclis tarafından onaylanmasına ilişkin taleplerin yerine getirilmesini istedi. Kurti, “Başbakan İsa Mustafa bu taleplerimizi kaale almadı. Bu nedenle de protesto gösterileri devam edecek.

Kosova’nın tarihi ve ekonomisi söz konusudur. Her ikisi de Sırbistan tarafından saldırılıyor. Biz de Kosova Cumhuriyetini Kosova halkını, adalet ve demokrasiyi korumak için meydandayız” ifadesini kullandı.

Göstericiler tarafından polisten barikatların kaldırılmasının istenmesi ve bir grup göstericinin polise saldırması üzerine ortalık karıştı. Polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı kullandı.

Muhalefet partileri, bazı sivil toplum kuruluşları ile üniversite öğrencileri derneklerinin destek verdiği protesto gösterisi kısa bir süre içinde şiddet eylemlerine dönüştü. Başkentte sokaklar savaş alanına döndü. Polis taş atan eylemcilere, göz yaşartıcı gazla karşılık verdi. Polis müdahalesinin ardından bazı eylemciler ara sokaklara kaçtı. Ancak büyük çoğunluğu İskender Bey Meydanı'nda kalmaya devam etti.

797246

Göstericilerin tekrar toplanarak meydana dönmesi üzerine polis zırhlı araçları ile tazyikli su sıkan araçlar devreye girdi. Göstericiler 300 metre ileride yer alan “Zahir Pajaziti” meydanına itildi. Polis ile göstericiler arasındaki çatışma saatlerce sürdü. Göstericilerin polise karşı ilk defa molotof kullandıkları gözlendi.

Etiketler :