Komşularla Kritik Anlaşma!

Komşularla Kritik Anlaşma!
Türkiye, komşu ülkeler Bulgaristan ve Yunanistan ile ortak sınır polisi kurup, gümrük merkezi oluşturarak yasadışı göçleri engellemeyi amaçlıyor.Sözcü'nün haberine göre;Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da imzalanan anlaşma...

Türkiye, komşu ülkeler Bulgaristan ve Yunanistan ile ortak sınır polisi kurup, gümrük merkezi oluşturarak yasadışı göçleri engellemeyi amaçlıyor.

Sözcü'nün haberine göre;

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da imzalanan anlaşma için Bulgaristan İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, “Bu anlaşmayla göç, organize suçlar ve terörizm konusunda üç ülkenin yüzleştiği sorunlar üzerinde ortak çalışma yürütmemizi sağlayacak” dedi.

Bıçvarova, merkezin Bulgaristan ile Türkiye arasındaki Kapitan Andreevo sınır kapısında kurulacağını ifade etti. Kapitan Andreevo’nun Türkiye tarafında Kapıkule sınır kapısı bulunuyor.

AFP’nin haberine göre, Türkiye İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, anlaşmayla birlikte, polis ve gümrük memurlarının bilgi alışverişinde bulunarak yasadışı göçlerin ve kaçakçılığın önüne geçileceğini belirtti.