'Koalisyonun İlk Adımı Meclis Başkanlığı'

'Koalisyonun İlk Adımı Meclis Başkanlığı'
Hamzaçebi: "Meclis Başkanlığı seçimindeki işbirliği, uzlaşma hükümeti oluşturacaktır."CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Meclis Başkanlığı seçiminde koalisyon işaretinin çıkacağını belirterek, “Meclis Başkanlığı...

Hamzaçebi: "Meclis Başkanlığı seçimindeki işbirliği, uzlaşma hükümeti oluşturacaktır."

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Meclis Başkanlığı seçiminde koalisyon işaretinin çıkacağını belirterek, “Meclis Başkanlığı seçimindeki işbirliği, uzlaşma hükümeti oluşturacaktır” dedi.

Meclis’te kaydını yaptıran Hamzaçebi, basın mensuplarının koalisyona ilişkin sorularını yanıtladı.

-“ORTADA BİRÇOK HÜKÜMET SENARYOSU SEÇENEĞİ MEVCUTTUR”-

Son seçimin çok açık bir mesajı verdiğini ifade eden Hamzaçebi, şöyle dedi:

“Seçmen parlamenter sistemden yana bir tercih yaptı.

‘Bu sonuçtan hiçbir şey çıkmaz, koalisyon da kurulamaz ülke seçime doğru gider’ anlayışını bir kenara bırakmak lazım. Bu aritmetikten bir hükümet seçeneği çıkar, çıkmak zorundadır.

Kurulacak olan hükümet geçici bir hükümet olmamalıdır.

Ortada birçok hükümet senaryosu seçeneği mevcuttur. Şüphesiz bunların bir kısmı zayıf ihtimallerdir ama çok güçlü hükümet seçenekleri bu parlamentodan çıkabilir.”

-“SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE ZEMİN TBMM’DİR, PARLAMENTODUR”-

“Yolsuzluk ve çözüm süreci konusunda CHP’nin tavrı nedir?” sorusuna Hamzaçebi, “Yolsuzluklar siyasi partilerin konusu olmaktan öte demokrasinin meselesidir, TBMM’nin meselesidir. Çözüm süreciyle ilgili olarak CHP’nin görüşlerini şöyle özetleyebilirim; bir kere Kürt sorunu diye bir sorunu herkesin kabul etmesi lazım. CHP, Kürt sorununun çözümü konusunda çok kapsamlı bir projeyi ortaya koymuş olan bir partidir. Sorunun çözümünde zemin TBMM’dir, parlamentodur” yanıtını verdi.

“Siz iktidar olursanız Öcalan’ın muhatap alınması konusunda farklı bir tavrınız olacak mı?” sorusuna Hamzaçebi, “Biz sorunun çözümü konusunda TBMM’yi adres gösteriyoruz” dedi.

Meclis Başkanlığı konusunda CHP’nin adayının netleşip netleşmediğine ilişkin soruya Hamzaçebi, “Hayır” karşılığını verdi.

-“MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİ DE BİR UZLAŞMAYI GEREKTİRİYOR”-

“Sayın Baykal’ın adı çok geçiyor kulislerde?” sorusuna Hamzaçebi, “Meclis Başkanlığı seçimi de bir uzlaşmayı gerektiriyor. Uzlaşma olmaması halinde nasıl bir sonuç çıkacağı bellidir. Dolayısıyla burada muhalefet partilerine uzlaşma konusunda büyük bir görev düşüyor. Koalisyon hükümeti öncesi sanıyorum bu sınavı muhalefet partileri çok ciddi bir sorumlulukla vermek zorundadır. Şu an bizim adayımız şudur diyeceğimiz bir isim yok” dedi.

“Sayın Bahçeli yüzde 60’lık blokla ilgili restini çekti, blok çöktü diyebilir miyiz?” sorusuna Hamzaçebi, “Seçmenin iradesi ortada yani Adalet ve Kalkınma Partisi yüzde 40 oy almıştır, yüzde 40 karşısında yüzde 60’lık başka bir kesim vardır” dedi.

“İlk turda hükümet kurulur mu?” sorusuna Hamzaçebi, “Bilemiyorum, kafasında nasıl bir çözümle nasıl bir seçenekle geliyor, onu bilmeden bir şey diyemem. Bir de nereden başlayacak, en küçük partiden mi, en büyükten mi başlayacak, onları da bilmiyoruz” yanıtını verdi.

“Meclis Başkanlığı seçiminde koalisyon işareti çıkar mı?” sorusuna Hamzaçebi, “Çıkar. Bence Meclis Başkanlığı seçimindeki işbirliği, uzlaşma hükümeti oluşturacaktır” karşılığını verdi.