KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Burhan Kuzu'yu kınadı

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Burhan Kuzu'yu kınadı
KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki "yavru vatan-ana vatan" polemiğine, AKP'li Burhan Kuzu da dahil oldu. Akıncı, Kuzu'ya sert tepki gösterdi.Akıncı'nın resmi internet sitesinde...

KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki "yavru vatan-ana vatan" polemiğine, AKP'li Burhan Kuzu da dahil oldu. Akıncı, Kuzu'ya sert tepki gösterdi.

Akıncı'nın resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada, Kuzu'nun KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı'na yönelik ifadeleri "hakaret" olarak nitelendirilerek, "esefle kınıyoruz" denildi.

Akıncı'nın Çalışma Ofisi tarafından yapılan açıklama şöyle;

" Ak Parti Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun, bir TV haber kanalında yayınlanan programda Sayın Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’ya yönelik ağır hakaretlerde bulunduğu esefle öğrenilmiştir.

Sayın Kuzu, söz konusu söyleşisinde “Neyine güvenip de bizimle kötü olmaya kalkıyor. Onu anlayamıyorum. Akıncı Rumları çok beğeniyorsa gidip Rum tarafında yaşasın” diyerek çok çirkin ve seviyesiz bir üslupla Sayın Cumhurbaşkanımıza ve onun şahsında Kıbrıs Türk halkına hakaret etmiştir. Bu hakaretin görünürdeki gerekçesi, Cumhurbaşkanımızın, halkımızın talebi olan KKTC-TC ilişkilerinde karşılıklı saygıya dayalı kişilikli bir ilişkiyi ve Kıbrıs Türklerinin kendi kurumlarında gerçek söz sahibi olmalarının yolunun açılmasının gerekliliğini dile getirmiş olmasıdır.

Kendi kendine yeten ve kendi kendini yönetme becerisine sahip bir KKTC’nin gelecekte Federal Kıbrıs’ta ve AB kurumlarında çok daha sağlıklı bir konumda olacağı aşikârdır. Cumhurbaşkanımızın vizyonu da böylesi bir gelişmenin en kısa sürede sağlanarak, ekonomisi ve demokrasisi ile güçlü bir toplumsal ve kurumsal yapının oluşturulmasıdır.

Kuşkusuz bu süreçte Türkiye ile sağlıklı ve verimli bir istişare ve işbirliği içerisinde bulunacak olan Cumhurbaşkanımızın en büyük güvencesi Kıbrıs Türk Halkının kendisidir.

Kıbrıs Türk halkı büyük çoğunlukla Sayın Cumhurbaşkanımızın hem şahsına, hem vizyonuna onay vermiştir. Herkesi Kıbrıs Türk halkının iradesine saygı duymaya bir kez daha davet ediyoruz. Bunun yerine, hakaret yönüne gidilmesini esefle kınadığımızın bilinmesini istiyoruz.

KKTC Seçilmiş Cumhurbaşkanı

Mustafa Akıncı’nın

Çalışma Ofisi"

BURHAN KUZU NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile KKTC'nin seçilmiş Cumhurbaşkanı Akıncı arasında yaşanan polemiğin ardından bir TV programına katılan Burhan Kuzu, Akıncı'nın sözlerini "aymaz açıklamalar" olarak nitelendirip, "Ayıp denen bir şey var bir defa. İnsan bir defa haddini bilir. Sen Rum’dan önce bana yakın olmalısın. Cumhurbaşkanı az bile söylemiş, hak etmiş KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı" demişti. Kuzu şöyle konuşmuştu;

"KKTC’nin bir devlet olduğunu zaten biz tanıdık. O ayrı konu. Herhalde kardeşlik hukuku, beraberlik böylesi aymaz açıklamaları gerektirmez. Rum tarafı senin gelmeni istiyorsa belli ki sende yamukluk var. Bu kadar net. Bu mantık çok yürümez. AB’yi bizi alırlar diye düşünüyorlarsa rüyasında görürler. Asla almazlar. Bunu evvela bilsinler. AB çöküyor zaten. AB’nin demokrasisi, hukukun üstünlüğü tamam ama ekonomik geleceğine bakıyorsan olmaz. Yer altı kaynaklarını bitirmiş bir Avrupa. Nüfusu gittikçe tükeniyor. Savunması yok. Neye güvenip de bizimle kötü olmaya kalkıyor bilemem. Bizim için oranın topraktan öte bulunduğu konum önemli. Kıbrıs’ın konumu önemli. Yıllarca bizim ecdadımız orada kalmış. Ayıp denen bir şey var bir defa. İnsan bir defa haddini bilir. Sen Rum’dan önce bana yakın olmalısın. Cumhurbaşkanı az bile söylemiş, hak etmiş KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı."