Kilis Valisi'nden Göç Açıklaması!

KİLİS Valisi Süleyman Tapsız, Suriye'den gelen göç dalgasına ilişkin açıklamalarda bulundu.Tapsız, "Hava saldırıları devam ederse en az 70 bin olmak üzere daha fazla sayıda insan gelme ihtimali var" dedi."SİVİLLERE YÖNELİK...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Kilis Valisi'nden Göç Açıklaması!

KİLİS Valisi Süleyman Tapsız, Suriye'den gelen göç dalgasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tapsız, "Hava saldırıları devam ederse en az 70 bin olmak üzere daha fazla sayıda insan gelme ihtimali var" dedi.

"SİVİLLERE YÖNELİK HAVA SALDIRILARI DURDUĞU TAKDİRDE KİTLESEL GÖÇ OLMAYACAK"

Kilis Valisi Tapsız, Kilis'te basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak, Suriye'den gelen göç dalgası hakkında açıklama yaptı. Tapsız, Halep'ten gelen 10 bin kişinin kamplara yerleştirildiğini belirterek hava saldırılarının devam etmesi halinde en az 70 bin kişinin daha bölgeye gelme ihtimalinin bulunduğunu vurguladı. Vali Tapsız, hava saldırılarının durması gerektiğini dile getirerek "Uluslararası toplumun bir konuda irade ortaya koyması gerekiyor. Bu da Rusya'nın sivillere yönelik olarak yapmış olduğu hava saldırılarını bir an önce durdurmasıdır. Bu durduğu takdirde bölgemizdeki olası kitlesel göç olmayacaktır. Bu engellenmiş olacaktır. Rusya'nın sivillere yönelik hava saldırıları devam ederse bölgemize Halep'in kuzeyinden en az 70 bin kişi olmak üzere daha fazla sayıda insanın gelme ihtimali bulunmaktadır. Bunların yaşanmaması için hem rejim güçlerinin hem Rusya'nın sivillere yönelik saldırılarını bir an önce durdurması gerekir" diye konuştu.

"30-35 BİN KİŞİNİN KALABİLECEĞİ BİR İMKAN OLUŞTURULDU"

Türkiye sınırına yaklaşık 35 bin kişinin geldiğini söyleyen Tapsız, "Bizim son 3 yıldır karşı tarafta kurduğumuz 8 tane kamp var. Bu kampta 50-60 bin civarında insan kalıyor. Biz yeni gelen insanları da absorbe edebilecek bir yeteneğe sahibiz. Bu nedenle şu anda oraya gelen 30-35 bin kişinin kalabileceği bir imkan orada oluşturuldu. Onları Türkiye'ye alma gibi bir ihtiyacımız şu anda yok. Ama olağanüstü bir kriz olursa bu konuda bütün hazırlıkları yaptık. Hiçbir sıkıntı yok. Karşı tarafta bu insanların kalabileceği imkanları sağladık" açıklamasında bulundu.

"70 BİN OLMAK ÜZERE DAHA FAZLA İNSANIN GELME İHTİMALİ VAR"

Şu anda yeni bir göç dalgası olup olmadığı sorusu için Vali Tapsız, "Şu anda yok ama hava saldırıları devam ederse en az 70 bin olmak üzere daha fazla sayıda insan gelme ihtimali de var" ifadelerini kullandı.