Kılıçdaroğlu: Yaşanacak Türkiyeistiyorsak; 'merhaba'

Kılıçdaroğlu: Yaşanacak Türkiyeistiyorsak; 'merhaba'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uşak'ta halka seslendi. Kılıçdaroğlu, ''Güzel Türkiye için geleceğimiz için yeni bir başlangıç için Uşak'tan üç milletvekili istiyorum" dedi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uşak'ta halka seslendi. Kılıçdaroğlu, ''Güzel Türkiye için geleceğimiz için yeni bir başlangıç için Uşak'tan üç milletvekili istiyorum" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afyon mitinginin ardından karayoluyla gittiği Sivaslı İlçesi'nde, okul açılışına katıldı. Kılıçdaroğlu daha sonra Uşak Kent Meydanı'nda kalka seslendi. Milletvekili adaylarının eşlik ettiği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim vaatlerini sıralayarak konuşmasına başladı. Kılıçdaroğlu, ''7 Haziran yeni bir başlangıcının tarihi, kavgasız Türkiye'nin tarihi. 7 Haziran hiçbir çocuğun yatağına aç girmediği Türkiye'nin tarihi. 7 Haziran yoksulluğun olmadığı bir Türkiye tarihi. Sandığa gidip yeni bir başlangıcı beraber başlatacağız. 24 saat gerekirse 25 saat, gerekirse 36 saat sizin için çalışacağım, mücadele edeceğim. 13 yılda Türkiye'yi nereye getirdiler. Koalisyon yok, tek partiler, istediği kanunu çıkardılar, istediği gibi davrandılar, tek bir engel yok önlerinde. 13 yılın sonunda geldiği nokta 17 milyon yoksul var. Benim rakamım değil, devletin resmi rakamı. 6 milyon 200 bin işsiz var. En temel sorun bu. Anne baba merak ediyor çocuğum ne zaman iş bulacak diye. Aylık geliri bin liranın altında emeklimiz var. Taşeron işçimiz var çağdaş köle gibi günün neredeyse 24 saatinde çalıştırılıyorlar. Çiftçi 13 yılda 2 Trakya büyüklüğünde alan Türkiye'de ekilmiyor. Ektiği ürünün karşılığını alamıyor. Üniversitelilerin yurt sorunu var. 13 yılda Türkiye'yi buraya getirdiler" dedi.

BANA 4 YIL VERİN

Kendisine 4 yıl süre verilmesini isteyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, '4 yılda kavgasız bir Türkiye, huzurlu bir Türkiye gergin olmayan insanlarını caddelerinde özgürce gediği Türkiye, huzurlu Türkiye vaat ediyorum. 4 yılda ne yapacağımı bir cümleyle açıklayayım: 4 yılda refahı tabana yayacağım. Kimse 'bizim aylık gelirimiz, 720 liranın altındadır' demeyecek. Sözünü Uşak meydanından veriyorum" ifadelerini kullandı.

ÜKEDE ARTIK KİRLİ SİYASET OLMAYACAK

Göreve geldikleri anda temiz siyaset yasasını çıkatacaklarını da anlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Artık bu ülkede kirli siyaseti bitireceğiz. Cebini dolduran, zenginleşen yandaşı düşünen siyasete son vereceğiz. Benim için yandaş yok, vatandaş var" dedi.

Esnafa da ?Esnaf kardeşim sen de beni dinle" sözleriyle seslenen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: "Esnaf kardeşim sen de CHP'li ol. CHP'ye gel. Neden biliyormusun? Emekli verdiğim iki maaş ikramiyeyi götürüp İsviçre bankasına yatırmayacak. Senden alışveriş yapacak, sen de kazanacaksın. Geçenlerde 'asgari ücreti bin 500 TL yapacağız' dedim, bir de 'vergi almayacağız' dedim. Maliye Bakanı ne dedi 'asgari ücreti buraya çıkarmak işçi için zulümdür' dedi. Bin 500 TL zulüm diyorsun, 12 Bin TL maaş alıyorsun. Seninki zulüm değil mi?"

Dış politikadaki gelişmelere de değinip hükümeti eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Türkiye'nin bütün komşularıyla, sorunları var. Sıfır sorun diye başladılar, bütünüyle kavga ettiler. İki milyon Suriyeli Türkiye'de onlar için 5.5 milyar dolara harcandı. Akrabalarımız elbette gelmeli. Ama bu dava böyle devam ederse yarın 3 milyona, 5 milyona çıkacağız. Biz ne yapacağız? Atatürk'ün dediği gibi 'yurtta barış dünyada barış' aynısını yapacağız. Bütün komşularımızla barış yapacağız" dedi.

Konuşmasının sonunda bir kez daha işsizlik konusuna değinen Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "İşsizlik en temel sorun. Gidermemiz lazım. Türkiye üretirse işsizlik sorunu çözülür. Çiftçi yeraltında çalışmaya başladı. Ermenek'te böyle oldu, Soma'da böyle oldu. İnsani olmayan koşullarda yeraltında çalıştılar, çok kişi hayatını kaybetti. Recep amcanın ayakkabısını unutmuyorum, unutmayacağız, unutturmayacağız. Yurt dışından gelecek yabancılara iş verecek kanun tasarısı bakanlar kurulu imzasıyla TBMM'ye sunuldu. Uşaklıların vicdanına sesleniyorum. Bizim çocuklarımıza iş buldun da mı, onlara bulacaksın? Bana hemen 'yabancı düşmanlığı yapıyorsun' diyorlar. Hayır yapmıyorum. Ben de kendi insanımın sorununu çözmek istiyorum. Benim insanımın sorunu çözülmeli önce. Sonra onların sorunu çözülmeli. 330 bin atama bekleyen öğretmen var. Okumuşlar, üniversite bitirmişler. 200 bin dersliğe ihtiyaç var. Biz ne yapacağız o öğretmenlerle çocuklarımızı okulla buluşturacağız. Bizim sloganımız. 'Yaşanacak bir Türkiye' hep beraber bu topraklarda yaşayacağız. Bir sözüm var herkesin bilmesini isterim. Benim siyasete anlayışımda etnik kimlikle ilgilenmem, uğraşmam, siyasete alet etmem. Hiçbirimiz anne ve babamızı seçemeyiz, ama hepsiyle gurur duyarız. Herkesin inancına saygı gösteririm. Herkesin inancı kendi mahallesinin zenginliğidir. Kimsenin yaşam tarzıyla uğraşmam. Bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz. Makul şüpheyle hapse girmek, gizlilik kararı koymak, hapse atmak doğru değildir. Huzurlu beraber yaşayacağımız bir Türkiye istiyoruz. Gerginlikten, kirli siyasetten bıktık. Eğer bıktıysak yeni bir siyaset istiyorsak tarihimiz belli, adresimiz belli. Tarihi 7 Haziran, adresi CHP. Sağır sultan duysun Ankara'dakiler de duysun biz yaşanacak Türkiye istiyoruz, işsizlik yoksulluk taşeron altında ezilen işçi istemiyoruz. Torunlarımıza yaşanacak bir Türkiye bırakmak istiyorum. Eğer bunları istiyorsak hepinize 'merhaba' diyorum. Güzel Türkiye için geleceğimiz için yeni bir başlangıç için Uşak'tan üç milletvekili istiyorum."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasından sonra milletvekili adaylarını da kürsüye çıkarıp hepsiyle halkı selamladı.