Kılıçdaroğlu: Ezberleri ve Kimyaları Bozuldu

Kılıçdaroğlu: Ezberleri ve Kimyaları Bozuldu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Aydın'da düzenlediği mitingde binlerce kişiye seslendi.Genel seçim çalışmalarını sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın'da zaman zaman şiddetini arttıran...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Aydın'da düzenlediği mitingde binlerce kişiye seslendi.

Genel seçim çalışmalarını sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın'da zaman zaman şiddetini arttıran yağmura rağmen alanı dolduran vatandaşlara seslendi.

Kılıçdaroğlu, vaatlerini anlattığı vatandaşlardan hem destek istedi, hem de geçen seçimde başka partiye oy vermiş kişileri, CHP seçmeni yapmaları için çalışmalarını söyledi.

Yaklaşan 7 Haziran seçimleri öncesinde mitinglerini sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın Kent Meydanı'nda, vatandaşlarla buluştu. Yağmurun zaman zaman şiddetini arttırmasına rağmen alanı dolduran yaklaşık 30 bin kişi, Kemal Kılıçdaroğlu'na büyük sevgi gösterilerinde bulundu.

Bu arada alanı dolduran vatandaşların, 'Vali emriyle değil kendi isteğimizle geldik', 'Baskıyla değil sevdiğimizden geldik' gibi dikkat çeken pankartlar da hazırladıkları gözlendi. 'Başbakan Kemal' sloganlarıyla sahneye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, efeler diyarında Aydınlılar şaha kalkmış. Söz veriyorum Ankara'da beylerde duysun sözüm söz Türkiye'yi şaha kaldıracağım. Türkiye'nin içinde bulunduğu şartları bende biliyorum sizde biliyorsunuz. 7 Haziran'da sandığa gideceğiz 8 Haziran yeni bir başlangıç olmalıdır. 8 Haziran rahmetli Ecevit'in dediği gibi 'ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzenin" başlangıcı olmalıdır. 8 Haziran esnafın kazandığı çiftçinin sanayicinin, emeklinin herkesin kazandığı, ama hortumcuların kaybettiği bir tarih olmalıdır. Biz seçim bildirgemizi açıkladık. Ezberleri bozuldu. Arkadan yüzyılın projesini hazırladık. Kimyaları bozuldu. 8 Haziran'da inşallah yeni bir başlangıçla Türkiye'yi şaha kaldıracağız. Kimsenin aç ve açıkta kalmadığı yoksulun olmadığı bir Türkiye çiftçinin bahçesine onurla gittiği bir Türkiye. Şaha kaldıracağız Türkiye'yi sözüm sözdür" dedi.

EKONOMİK VAATLERİNİ ANLATTI

Kalabalığa rakamlara vereceğini söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Size tarih ve rakam vereceğim. Bunları unutmayın yıl 2002. Türkiye'nin yüzde biri, Türkiye'nin toplam servetinin yüzde 39'una sahip. Yıl 2014 Türkiye'nin nüfusunun yüzde biri toplam servetine yüzde 54.3'üne sahip. Bu düzeni değiştireceğim. Hakça halkın çıkarlarına hizmet eden bir düzeni yeniden inşa edeceğim. Bunun adı refahı topluma yaymaktır. Büyümeden kalkınmadan her vatandaşın nasibini almasıdır. Alın terinden ve emekten yana bir program uyguluyoruz. Bizim seçim bildirgemiz aynı zamanda hükümet programızdır. 77 milyon yurttaşıma sesleniyorum. Ülkemin içinde bulunduğu şartları söyleyeceğim. 13 yıldır tek başına iktidardalar. 17 Milyon yoksul var. 4 milyon 750 bin hanede oturuyorlar. Aylık geliri kişi başı 200 TL'den az. 6 milyon 250 bin işsiz var. Genç işsizde, Yunanistan'ı geçtik. 2 milyon Suriyeli var. Harcadığımız 5.5 milyar dolar para var. Aylık bin liranın altında 8 milyon emeklimiz var. Bu tabloyu değiştireceğiz. Hakça insanca bir düzen kuracağız. Memnun olanlara bir sözüm yok. Ama bu tablo 21. yüzyılın Türkiye'sine yakışmıyor diyorsanız. Çocuklarımız iş güç sahibi olsun diyorsanız Yeriniz belli adresiniz belli Gazi Mustafa Kemal'in partisi CHP."

Vaatlerini de anlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu tabloyu nasıl değiştireceğim. İki aşamalı süreç var. Bir kısa dönem, uzun dönem. Onların akılları ermez. Ankara'daki beylerin onlar köşeyi nasıl döneceklerini düşünürler. Kısa vadede refahı topluma yayacağız. Bu tablo bizim içimize sinmez. Önce üreteni destekleyeceğiz, alınteri dökeni destekleyeceğiz. Çiftçi alınteri döküyor sabahın köründe tarlaya giriyor, çoluk çocuk herkes çalışıyor. Çiftçiyi perişan ettiler. Dünyanın en pahalı mazotunu Türkiye kullanıyor. Bakın hangi ülkeye bakarsanız bakın. çiftçiye mazot bu fiyattan satılmıyor. O zaman dedim sözüm söz üreticiyi savunacağız. Mazotu çiftçi için 1.5 TL yapacağım. İtiraz ediyorlar. 'Nasıl çiftçi için mazotu 1.5 TL yaparsın' diye bağıyorlar. Kendilerine sordum, Aydın'dan bir kez daha soruyorum: Sen yatlara gemilerine mazotu 1.21 kuruşa veriken iyiydi, ben verirken nedene kötü oluyor. Onlarla aramızda Ağrı Dağı kadar fark var. Çiftçi kardeşim unutma; bizim aramızda ağrı dağı kadar fark var. Örnek mi örnek vereyim. Onlar yakutta, elmasta, incide KDV'yi, ÖTV'yi sıfırladılar. Ben neyde sıfırlıyorum; Mazotta. O elmastan yana malı götürmekten yana ben çiftçiden yanayım. Ben emekten üretenden yanayım, ben halktan yanayım. Çiftçi kardeşim şunu unutma senin hakkını teslim edeceğim. Sen Türkiye'yi doyuruyorsun, besliyorsun hak ettiğini geliri alamıyorsun. Eğer çiftçi yeraltına madene ocağına giriyorsa bir derdi vardır onun. Çiftçi kardeşim senin hakkını ben teslimi edeceğim bana inan, bana güven, söz verdim sözümün arkasındayım" dedi.

Emekliler var mı aramızda diye soran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti: "Dedik ki Ramazan ve kurbana bayramında emekliye birer maaş ikramiye vereğim. Kılıçdaroğlu sözü. İlk bayramda aylığınızı alacaksınız. Şimdi buna itiraz ediyorlar. 'Emekliye ikramiye verilir mi' diyorlar. 'Nasıl vereceksin' diyorlar, sen kaçak saraya para bulurken kaynak var da emekliye gelince mi kaynak yok. İki milyon suriyeli kardeşimize para varda emekliye mi yok. Bu ülke zengin ülkedir, varlıklı ülkedir. 27.5 yılımı devlette bu yüzden harcadım. Halkı düşünen siyaset yok. Ben sizden birisiyim, sizin hakkınızı teslim edeceğim, iki ikramiyeyi de vereceğim sizlere. Yeni bir söylenti, propaganda yapıyorlar. Emeklilere verecekler, ama Bağkur emeklileri hariç niye hariç ya. Zaten en düşük maaşı onlar alıyorlar. Asıl onların alması lazım. Bunlara inanmayın, açık ve net söylüyorum; milletvekilleri emeklileri hariç bütün emekli ve dullara ikramiyeyi alacaklar. 8 milyon emekli bin liranın altında aylık alıyor. Bunlara deyin ki; Sana bin lira vereyim geçin deyin. Hemen isyan ederler. E emekli nasıl geçinecek. Yav zaten fazla bir para vermedik ki. Vefa borcumuzu yerine getiriyoruz. İki maaş ikramiyeyi bunun için veriyoruz zaten. Sanıyorlar ki Ankara'daki beyler, alışmış ya İsviçre bankalarında paraları toplamaya, emekliye paraya vereceğiz İsviçre bankasına gidecek sanıyor. Yav parayı ne yapacak mütevazi bir para emekliye sahip çıkmamız lazım. Bayramdan emeklinin torunundan kaçmaması lazım. Emekli parayla doğru esnafa gidecek, borç almadan kurbanını kesecek. Esnaf kazacanacak."

MİTİNG SIRASINDA ELEKTİRİK ARIZASI OLDU

Miting sırasında elektrik arızası olması üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Hiç meraklanmayın kimse bizim sesimizi kesemez. Hiç endişelenmeyin, bir şeyden emin olmanızı istiyorum sevgili Aydınlılar, efeler diyarındayım. Bir şeyden emin olmanızı istiyorum; Davutoğlu, Erdoğan için çalışır, Kılıçdaroğlu, halk için çalışır. Unutmayın bunu ne söylerse söylesinler, ne yaparlarsa yapsınlar. Halkın gücü en büyük güçtür. Onun için söylüyorum tek umudum sizsiniz. Sizinle beraber demokrasiyi getireceğiz, işsizliği yoksulluğu bitireceğiz, kimsenin endişesi olmasın" dedi.

Asgari ücreti bin 500 TL yapacağını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Asgari ücreti bin 500 TL yapacağım söz. Yapacağım. İşverene şikayete ediyorlar. Bak diyorlar, 'Kılıçdaroğlu asgari ücrneti bin 500 TL yapacak neden şikayet etmiyorsunuz' diyorlar. E başbakansın, 'Ben vermeyeceğim de'. Ama ben vereceğim. Bin 500 TL'yi vereceğim. Ankara'da bir bey var sıcak koltuğunda oturan. Efendim diyor 'işçiye asgari ücreti bin 500 TL yapmak zulümdür' diyor. E sevgili kardeşim gözünü sevdiğim sen ayda 14 bin TL alırken zulüm değil de, işçiye verirken mi zulüm. O beyler Ankara'daki beyler, haktan koptular. Altlarında tuvaletlerinde altın kaplama klozet yaptıyorlar. Yuh çekmenize gerek yok sandığa gidip demokratik tepkimizi gösterin. Milyarlık arabalara cerez parası diyorlar, ama halka yok. Emekli kadeşim unutmuyorsun değil mi? Bunları unutmuyorsun. Altlarına tuvaletlerine altın klozet yapanları unutmuyorsunuz. Unutmayacağız. 17 milyon yoksulumuz var. Şimdi mağduriyet edebiyatı yapıyorlar. Yok kefeni giydik ne kefeni kardeşim? 'Ben idamdan korkmam' sözleri. Yav zaten idam cezası yok ki. Ne yaparsan yap. Başbakan dedin, bu millete seni başbakan yaptı. Cumhurbaşkanı dedin bu millet seni cumhurbaşkanı yaptı. Yat desen yat, araba desen araba. Yav bırak ta biraz da millete kazansın. Milletin gözü görsün" dedi.

ÜLKEDE BARIŞ VE HUZUR İSTİYORUM

Yabancıların Türkiye'de çalışmasına izin verilmesini eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, taşeron sistemini de kaldıracağı vaadini yineledi. Ülkede huzur istediğini de anlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu ülkede huzur, barış, birlikte kardeşçe yaşamak istiyoruz ben bu güzele ülkede barağımızın altında kimsenin sokakta çatık kaşla gezmesini istemiyorum. Huzur içinde yaşamasını istiyorum. Her evde tencere kanasın bereket olsun istiyorum. Türkiye bunu yapabilir, bunu hep beraber yapabiliriz. Adresimiz belli yerimiz belli halk için çalışan cebi için değil yandaşı için değil halk için çalışan bir siyasal partiyle yani CHP'ye destek vereceğiz söz mü" diye konuştu.