Kılıçdaroğlu: AKP'de takdir ettiğim bir kişi vardı, görevden aldılar

Kılıçdaroğlu: AKP'de takdir ettiğim bir kişi vardı, görevden aldılar
CHP lideri Malatya'da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, ""Benim siyaseten çok takdir ettiğim bir kişi vardı. Bir dönem TOBB'un başkanlığını yaptı. Siyasete girdi AK Parti'den, bakan oldu

CHP lideri Malatya'da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, ""Benim siyaseten çok takdir ettiğim bir kişi vardı. Bir dönem TOBB'un başkanlığını yaptı. Siyasete girdi AK Parti'den, bakan oldu. Ali Coşkun'u önce bakanlıktan aldılar. Sonra da siyasetin dışına ittiler." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, üniversitelerin yeterli bilgiyi üretemediğini söyledi. Üniversite hocalarının atıldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin üretim olmadan gelişmeyeceğinin altını çizerek, "Ne oldu da üniversitelerimiz bilgi üretmeyi kesti? Bilgiyi üretemezseniz katma değer üretemezsiniz. Hâlâ bunun farkında olmayan siyasetçilerimiz var. Bir ülke üretirse beka sorunu olmaz" dedi. Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından başlıklar şöyle:

"Bir ülke üretirse beka sorunu olmaz"

Almanya en dominant ülkesi dünyanın. Neden? Üniversiteleri ayakta. Üniversite hocalarını attık dışarı. Birisi kalkacak farklı bir şey söyleyecek, oturup tartışacağız hangisi doğru, hangisi yanlış diye. Düşünmeyi yasakladılar. Bir kişi düşünecek herkes onu yapacak. Peki yanlış düşünürse ne yapacağız? Bir ülke üretirse beka sorunu olmaz.

Tarımdan bizi kopardılar, üretimden Türkiye'yi kopardılar. Hayvancılık zaten ayrı... İnsanın içi acıyor. Dünyada marka olan Türk tütünü nerede Allah aşkına.

"Kin tohumları ekmeye kimin hakkı var?"

"Siyaseti getirdik, toplumu ayrıştırmaya başladı. Siyaset hizmet yarışıdır. Neden kavga ediyoruz? Memleket düzlüğe nasıl çıkar, oturur tartışırız, ben onu anlarım. Bu topraklara kin tohumları ekmeye kimin hakkı var? Nasıl oldu da toplum bu kadar büyük bir ayrışmanın içine girdi. İşsizliği önlemenin tek yolu da üretmek. Herkes çalışacak. Herkese göre iş vardır, yeter ki planlama yap.

"Benim siyaseten çok takdir ettiğim bir kişi vardı. Bir dönem TOBB'un başkanlığını yaptı. Siyasete girdi Ak Parti'den, bakan oldu. Plan Bütçe Komisyonu'na geldiğinde kendisine bir soru sordum; "AVM'lerle ilgili bir düzenleme yapacak mısınız?" "Yapacağım" dedi. Kanun tasarısını hazırladıklarını ve esnafın sorunlarını çözeceğini söyledi. Peki ne oldu? Ali Coşkun'u önce bakanlıktan aldılar. Sonra da siyasetin dışına ittiler. Sen misin esnafın sorunlarını dile getiren! Çok düzgün, belki de siyasete kazandırılması gereken insanlardan birisiydi. Doğruları söylediği için bir kenara atıldı. Bakın siyaseten benim karşımda birisi ancak doğru doğrudur. Kim doğru yapıyorsa 'doğru' diyeceğiz."