Kazdağları'ndaki nöbete 'Covid-19' engellemesi

Kazdağları'nda sular durulmuyor. Dün itibarıyla 270'inci gününe ulaşan çadırlı nöbet hakkında, Çanakkale Orman Müdürlüğü alanın boşaltılmasına dair tebliğde bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Nisan 2020 14:43

Tebliğ gerekçesi olarak Covid-19 tedbirlerinin gösterilmesine tepki gösteren çevreciler, "Pandemiye karşı mücadele ediyormuş gibi göründüğü bu kararla, ormanların savunusunu yapan bizlerin hayatlarını tehlikeye atmakta ve şirketler tarafından ormanların yok edilmesinin önünü açmaktadır." ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin basın açıklamasında bulunan çevreciler, Kazdağları'nın akıbeti açısından kaygılı olduklarını dile getirerek yetkililere 3 soru yöneltti.

Yapılan açıklama şöyle:

Çanakkale Orman Müdürlüğü, dün (20 Nisan 2020 Pazartesi) 270. gününe ulaşan Kaz Dağları çadırlı nöbetini bitirmek üzere alanın boşaltılmasını içeren bir tebliğde bulundu. Bulununan tebliğin kararını alan Çanakkale İl Hıfzısıhha Kurulu, ormanlarla ilgili aldığı önlemlerle pandemiye karşı mücadele ediyormuş gibi göründüğü bu kararla, ormanların savunusunu yapan bizlerin hayatlarını tehlikeye atmakta ve şirketler tarafından ormanların yok edilmesinin önünü açmaktadır.

270 gündür madenci şirketlere ve idari cezalara rağmen kamuoyu desteği/duyarlılığı ile devam eden Kaz Dağları çadırlı nöbetinde, pandeminin başladığı günden bugüne kişi yoğunluk azaltılıp izolasyon uygulanmış ve hijyen koşulları arttırılmıştır. Bu, ilk günden jandarmanın da bilgisi dahilindedir.

Kaz Dağları nöbet alanımız boşaltılmak istenirken madenci şirketin güvenlikleri ormanda durmaktadır. Ruhsatsız çalışan Alamos Gold’un (Doğu Biga Madencilik’in) projeleri iptal edilmeli, nöbetimize yönelik bu karardan geri dönülmesi gerekmektedir. 

Soruyoruz:

  • Drone uçuşunun yasaklanmasının pandemiyle mücadeleye nasıl bir etkisi var? İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu, bu kararlarla şirketlerin gayri resmi ya da resmi çalışmalarını rahatlatmak,doğa tahribatlarının belgelenmesini engellemek mi istiyor? 
  • Bu karar,tahliyeyi duyan kişilerin nöbet alanına sahip çıkmak için Kirazlı’ya gelmesine ve virüsün daha çok yayılmasına neden olacak bir karardır.Kurul, halkın Kaz Dağları hassasiyeti bilmiyor olabilir mi?Böyle bir karar nasıl alınabilir?
  • Nöbet alanında izole kalanların tahliyesi demek bulaşın gittikçe daha çok yayıldığı ülkemizde, şehirlerarası yolculuğa zorlanmaları,hayatlarının riske atılması demek.Kurul, bu mağduriyeti yaratmayı ve riski nasıl göze alabilmektedir? 

Kazdağları'nın akıbeti açısından kaygılıyız

Pandemi krizinin doğa talanı açısından bir fırsata çevrilmek istendiğini görüyoruz. #SaldaGölü ‘nde yaşananlardan sonra Kaz Dağları’nın akıbeti açısından da kaygılıyız. Doğayı talan etmek isteyen tüm şirketlere süresiz #evdekal  diyoruz.  

Çanakkale’deki ormanların yok olması vebalinin altında İl Hıfzısıhha Kurulu’nun kalmaması için bu kararlardan geri dönülmesi gerekmektedir. Kurulu, yaşamlarımızı tehlikeye atmaması için nöbet alanımızı kararın istisnası tutmaya davet ediyoruz. 

#kazdağları
#KazdağlarıEvimiz