Kayyumun çift maaşlı elemanı yandaş medyaya 200 bin TL dağıtmış

Van'ın İpekyolu ilçesinin eski kayyumu ve kaymakamı Sinan Aslan döneminde 'ahbaplık' ilişkisiyle belediyeye giren Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Oğuz Han Öztay imzası olan faturalarda, kayyum belediyesinin yandaş medyaya 200 bin TL'lik reklam verdiği ortaya çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Kasım 2021 19:13
Kayyumun çift maaşlı elemanı yandaş medyaya 200 bin TL dağıtmış

Van'ın en büyük ilçesi olan İpekyolu'na, 2019 seçimlerinin hemen ardından kayyum atandı. Atanan kayyum, Sinan Arslan aynı zamanda ilçenin kaymakamıydı. Aslan, belediyedeki çoğu koltuğa eş, dost ve tanıdığını getirirken kamu bütçesinden yandaş medyaya reklam vermeyi de unutmadı. Habertürk, Star, Beyaz TV ve CNN Türk'e verilen reklamlara toplamda en az 200 bin TL ödeme yapıldı.

İpekyolu Belediyesi'nde dönemin Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Oğuz Han Öztay'ın imzasının bulunduğu faturalarda, farklı tarihlerde yapılan ödemelerin, kanallarda belediyenin reklamının çıkması için olduğu öğrenilirken Öztay da kayyum Sinan Aslan'ın 'hemşerisi' olarak belediyeye 'mülakatsız' şekilde kadrolaşmıştı.

Çift maaş alıyordu

Öte yandan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde akademisyen olan Oğuz Han Öztay, kayyum Sinan Aslan tarafından görevlendirmeyle İpekyolu Belediyesi'nde işe başlamış, öğlene kadar üniversitede ardından belediyede çalışıyordu.

CNN Türk'e 47 bin TL

22 Şubat 2021 tarihli bir faturanın CNN Türk'e kesildiği anlaşılırken, CNN Türk'e 47 bin TL'lik ödeme yapıldı. Yerel kaynaklar, bu ödemelerin, çok kısa süreli reklamlar için verildiğini aktardı.

Toplam 200 bin TL

halktv.com.tr'nin ulaştığı faturalara göre ise Şubat-Nisan 2021 arasında verilen reklamlar, doğrudan haber kanalları için kesilirken, fatura aracı başka bir şirket adına hazırlanmış.

Öztay görevden alındı

Eski kayyum Sinan Aslan'ın başka ilçeye görevlendirilmesinin ardından yerine gelen yeni kayyum İhsan Emre Aydın göreve ilk başladığında Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Oğuz Han Öztay'ın görev süresi bitince yeni bir görevlendirme yapmadı.

Öztay: İstifa ettim

Öte yandan Öztay'ın, 1 Ekim günü kendi isteğiyle belediyedeki görevinden istifa ettiğine dair dilekçe bulunuyor.