Kaçak Binanın Açılışı Yapıldı!

Kaçak Binanın Açılışı Yapıldı!
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyoğlu Belediyesi'nin yeni binasının açılışını yaptı. Aylardır süren tartışma yeniden alevlendi.Sözcü'nün haberine göre;Beyoğlu Belediyesi’nin tarihi binası yaklaşık 2 yıllık restorasyon...

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyoğlu Belediyesi'nin yeni binasının açılışını yaptı. Aylardır süren tartışma yeniden alevlendi.

Sözcü'nün haberine göre;

Beyoğlu Belediyesi’nin tarihi binası yaklaşık 2 yıllık restorasyon çalışmasının ardından bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı. 158 yıllık tarihi Beyoğlu Belediyesi binasının 2013 yılında başlayan restorasyonu geçtiğimiz günlerde sona ermişti. Başta Beyoğlu Kent Savunması olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu binanın çatı katının aslına uygun olmadan “kaçak olarak” yapıldığını iddia etmişti. Tüm bu tartışmaların arasında binanın resmi açılışı bugün gerçekleştirildi.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan, eski Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da katıldı.

“KAÇAK BİNANIN AÇILIŞI YAPILDI”

Beyoğlu Kent Savunması açılışı yapılan binayı saatler önce yine protesto etti.

Dün akşam saatlerinde; Taksim Tünel Meydanı’nda toplanan Beyoğlu Kent Savunması üyeleri, ellerinde pankartlarla Beyoğlu Belediyesi ve Hükümet aleyhinde sloganlar attı. Burada yapılan basın açıklamasında, “Bir belediye düşünün ki, 158 yıllık bir binayı restore edeceğim diye üstüne bir kat çıkarak saray yavrusu bir bina yapsın. Bir belediye düşünün ki, kendisine uygulatmadığı hukuku, sorumluluğu altındaki küçük esnafa zor kullanarak uygulatsın. Kendi belediye binasına bunu yapan, Beyoğlu’na ne yapmaz?” denildi.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Açılışın yapılacağı saatlerde de olası bir protesto için emniyet güçleri alarma geçti. Bina etrafında saatler öncesinde önlem alan polis ekipleri deyim yerindeyse bölgede kuş uçurtmadı.

KÖKLÜ TARİHE SAHİP

Şişhane Meydanı’nda, Yolcuzade İskender, Meşrutiyet ve İlk Belediye Caddelerinin birleşme noktasında olan bina 1869-1871 yılları arasında inşa edildi. Mimarı İstanbul’a başka eserler de kazandıran İtalyan kökenli Giovanni Battista Barborini olan tarihi bina, İstanbul 14 belediye dairesine ayrılınca, Beyoğlu İstanbul’un ilk belediyesi oldu.

Haliç ve tarihi yarımada manzarasına hakim olan bina, önemli işleviyle semte de adını verdi. Meşrutiyet Caddesi’nin başlangıcı uzun yıllar “Daire” olarak anıldı.

1894 depremi sonrası hasar gören binanın tamiratı o dönem Maliye Nezareti’nde görevli olan mimar Vallauri tarafından gerçekleştirildi. Bina, 1988 yılında bir tamirat daha geçirdi.