İYİ Parti’den Devlet Bahçeli’ye yanıt

İYİ Parti’den Devlet Bahçeli’ye yanıt
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Akşener’e yaptığı “Evine dön” çağrısına İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu “Siyasi yönümüzü yeniden bulmaya çalışıyor değiliz” sözleriyle yanıt geldi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Ayasofya'ya giderek CHP'den ayrı düştüğünü savunan Bahçeli, Akşener'e "Evine dön" çağrısı yaptı. Bahçeli'ye ilk yanıt İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Ümit Dikbayır'dan geldi. Dikbayır, "Biz zaten evimizdeyiz. Başkalarının kuyruğuna takılıp, evin yolunu kaybedenler düşünsün” ifadelerini kullandı.

Bahçeli'ye İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu’dan da yanıt gecikmedi. İYİ Parti açıklamasında “Siyasi yönümüzü yeniden bulmaya çalışıyor değiliz” denildi.

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Bahçeli'nin 'Evine dön' çağrısına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Biz CHP ile beraberliğimizi zaman zaman kamuoyuna tekraren paylaşma ihtiyacı duyarız. Bizim beraberliğimiz AK Parti ve MHP beraberliği gibi değildir. Seçimlerde demokrasiye çeşitlilik sunduk.

Ayasofya Camii'ne genel başkanımız gitti diye, siyasi yönümüzü yeniden bulmaya çalışıyor değiliz. 

İYİ Parti iktidar hedefi olan bir partidir. İçinde 83 milyonun huzur bulacağı bir ülke hayalimiz var. 

Dini, mezhebi ne olursa olsun bu topraklara sadakati olan herkesin memleketin birinci sınıf vatandaşı olduğu bir Türkiye hayali kuruyoruz. CHP ile beraberliğimiz katolik nikahı değil, ilkeli bir siyasi beraberlik bizimkisi. Bunun yerel seçimlerde milletimizin teveccühüne mazhar olduğunu görmeseydik, başka bir şey yapardık. 

Bizim CHP ile veya bundan sonra oluşacak denklemlerle beraberliklerimiz olabilir. Bizi milletimiz şöyle bilsin, Türkiye'de herkesin aynı şeyi savunduğu bir parti değiliz. Farklılıkları denklik sayan bir partiyiz. 

Cumhur İttifakı kendisine ait siyasal alan çiziyor, bizim de siyasal sorumluluk alanımı var. İYİ Parti tek başına iş başına gelmek için kurulmuş bir parti. Böyle bir sorumluluğu taşıyacağız. Biz Tayyip bey gitsin de ne olursa olsun ittifakı değiliz. 

Bu memlekette bizim siyasette konuştuğumuz hiçbir şey büyük dertlere derman olamaz. 

Siyaset nihayetinde sadece algı yöneterek yapılan bir iş değildir. Türkiye'de siyaset hakikate hizmetle olur. Bu cümleleri tekzip etmek bile bizim için zuldür. (İYİ Parti'nin kurulması) FETÖ projesi demek, kurulmuş oyuncak demek... AK Parti de Saadet Partisi'nden ayrılıp kuruldu, o zaman ağır ithamlarda bulunuldu, bugünlere kadar geldiler. 

Biz, iki kişiyken konuştuklarımızı 83 milyonla konuşabilme imkanını siyasi kuvvete dönüştürdük. Böyle mücadele edeceğiz. Kavga ederken, iftira atarken, kabalık ederken bizi asla görmeyecek. 

(Ayasofya'da namaz Millet İttifakı'ndan ayrılık anlamına geliyor mu?) Genel Başkanımız ilk defa namaz kılmıyor. Şükür namazı kılmış olması CHP'den ayrılması anlamına niçin gelsin. Böyle değil ama mevzuyu böyle takdir etmek Devlet beyin takdiri."