İstanköy'de Mülteci Kampı Gerginliği

Olaylarda 1'i gazeteci 8 kişi gözaltına alındı.YUNANİSTAN'ın İstanköy Adası'na (Kos) yapılmak istenen mülteci kampına karşı çıkan eylemcilere polis müdahele etti, yaşanan arbedede 10 kişi yaralandı.Yunan 'www.vimatisko.gr'...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
İstanköy'de Mülteci Kampı Gerginliği

Olaylarda 1'i gazeteci 8 kişi gözaltına alındı.

YUNANİSTAN'ın İstanköy Adası'na (Kos) yapılmak istenen mülteci kampına karşı çıkan eylemcilere polis müdahele etti, yaşanan arbedede 10 kişi yaralandı.

Yunan 'www.vimatisko.gr' internet sitesinin haberine göre, Bodrum'dan bot ve teknelerle umuda yolculuğa çıkarak Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'na geçen binlerce mülteci için, Yunan Savunma Bakanlığı tarafından Pyli mahallesinde konteyner kent kurulup mülteci kampı yapılmak istenmesi ada halkı ve turizmcilerin tepkisine neden oldu. Geçen hafta mülteci kampı kurulmak istenen alana helikopter ile gelen, ancak tepkiler üzerine Leros Adası'na geçmek zorunda kalan Yunanistan Savunma Bakanı Pannes Kammenos'un ardından çalışmalara başlandı.

1 GAZETECİ 8 GÖZALTI

İstanköy'de mülteci kampı yapılmasını istemeyen yaklaşık 500 kişilik grup, 3 gün önce protestolara başladı. Pyli mahallesine giden kalabalık yolları lastik, moloz ve barikatlarla kapatarak süresiz eyleme başladı. Bu sabah Rodos ve Atina'dan uçak ve feribotlarla adaya gelen toplam 400 kişilik takviye polis ve asker, gerginliğin daha da artmasına neden oldu. Polis, eylem yapan gruba müdahalede bulundu. Yaşanan arbedede 10 kişi yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, çıkan olaylarda 1'i gazeteci 8 kişi gözaltına alındı. Eylemciler, mülteci kampı yapılacak bögeye giden yol üzerinde otomobil lastiği yakarak direnişini sürdürüyor.