Işid, Kobani'ye Böyle Saldırdı!

Işid, Kobani'ye Böyle Saldırdı!
Kobani bölgesindeki patlamada ilk belirlemelere göre 8 kişi öldü, 38 kişi yaralandı. Yaralılar Türkiye'ye getirilildi.{{unknown}}Suriye’nin Kobani (Ayn el Arap) bölgesindeki patlamada ilk belirlemelere göre 8 kişinin öldü, 38...

Kobani bölgesindeki patlamada ilk belirlemelere göre 8 kişi öldü, 38 kişi yaralandı. Yaralılar Türkiye'ye getirilildi.

{{unknown}}

Suriye’nin Kobani (Ayn el Arap) bölgesindeki patlamada ilk belirlemelere göre 8 kişinin öldü, 38 kişi yaralandı.

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, IŞİD ile Kürt gruplar arasındaki çatışmalar Kobani kent merkezinde yoğunlaştı. Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 8 kişi öldü, 38 kişi yaralandı.

‘YPG VE ÖSO KIYAFETİ GİYEN IŞİD MİLİTANLARI’

DHA’da yer alan habere göre, YPG ve ÖSO kıyafetleri giydiği öne sürülen IŞİD militanları, bomba yüklü araçla saldırı düzenledi. Saldırının ardından Kobani’nin bazı noktalarında IŞİD militanları ile YPG’liler arasında çatışma çıktı. 10′u aşkın kişinin öldüğü belirtilen çatışmada, yaralanan çok sayıda kişi ise ambulanslarla tedavi için Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi’ne getirildi.

Patlamada yaralananlar Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan 112 Acil Servis ekipleri tarafından Türkiye’ye alındı.

Yaralılar, başta Suruç Devlet Hastanesi ve kent merkezindeki hastanelere yönlendirildi. Öte yandan güvenlik güçleri sınır hattındaki önlemlerini artırdı.

Kobani, dört ay süren çatışmaların ardından Ocak ayı sonunda Kürt güçlerinin eline geçmişti.

TÜRKİYE’YE 52 YARALI GELDİ

Türkiye tarafında da paniğe yol açan patlamada yaralanan Kobanililer ise Mürşitpınar Sınır Kapısı ile buraya birkaç kilometre mesafedeki Yumurtalık Mahallesi yakınlarına sevk edilen ambulanslar ile Suruç Devlet Hastanesi’ne taşınmaya başladı. Çoğunluğu patlamada, bazıları ise çıkan çatışmada yaralandığı öğrenilen siviller ve YPG’liler arasında durumu ağır olanlar, acil serviste yapılan ilk müdahale sonrası kentteki diğer hastanelere sevk edildi. Şu ana kadar Kobani’deki patlama ve çatışmada yaralanan 52 Suriyelinin hastaneye getirildiği ve sınır hattında olası durumlara karşı ambulansların da hazır bekletildiği bildirildi.

SINIRDA ÖNLEMLER ARTIRILDI

Aylardır sessizliğin hakim olduğu Kobani sınırında saldırının ardından güvenlik önlemleri de en üst seviyeye çıkarıldı. Patlama ile birlikte sınır hattına yönelen Suruçlular, güvenlik güçlerinin birkaç kilometre öncesinde oluşturduğu barikat ile engellendi. Güvenlik gerekçesiyle sivillerin yaklaşmasına izin verilmeyen sınır hattında da zırhlı araçlarla teyakkuz durumuna geçildi.

IŞİD ile Kürt gruplar arasındaki çatışmalar Kobani kent merkezinde yoğunlaştı.

VALİLİK: SALDIRIYI CARABLUS’TAN GELENLER YAPTI

Şanlıurfa Valiliği, Kobani’de yaşanan patlamaya ilişkin yazılı açıklama yaparak provokasyona karşı vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.

IŞİD militanlarının sızdığı Kobani’de bombalı araçla saldırı düzenlediği ve patlamada yaralanarak tedavi için Suruç’a getirilen 1 çocuğun yaşamını yitirdiği belirtilen Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Çatışmaların ardından bir grup Türkiye sınırında toplandı.

“IŞİD militanlarının Türkiye üzerinden Kobani’ye gittiği iddiaları asılsız olup, elimizdeki veriler örgüt üyelerinin Suriye’nin Carablus kentinden Kobani’ye sızdığını ispatlamaktadır. Buna ilişkin görüntüler de en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır. Bölgedeki hassas durumu provoke etmek isteyenler olabileceğinden bütün halkımızı sağduyuya davet ediyorum.”