İnsansız Hava Aracı ANKA Görevine Başladı

ELAZIĞ'da, İnsansız Hava Aracı ANKA 8'inci Kolordu Komutanlığı bünyesindeki görevine Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay'ın da katıldığı bir törenle yaptığı test uçuşunun ardından başladı.Milli Savunma Bakan...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
İnsansız Hava Aracı ANKA Görevine Başladı

ELAZIĞ'da, İnsansız Hava Aracı ANKA 8'inci Kolordu Komutanlığı bünyesindeki görevine Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay'ın da katıldığı bir törenle yaptığı test uçuşunun ardından başladı.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpay, terörle mücadele ve ulusal güvenlik açısından çok kıymetli olan İnsansız Hava Aracı ANKA'nın test uçuşunu başarı ile tamamladığını görmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Türkiye'de üretilen İnsansız Hava Aracı ANKA ilk görev yeri olan Elazığ'daki 8'inci Kolordu Komutanlığı bünyesinde eski hava alanında göreve başladı. ANKA'nın göreve başlaması nedeniyle düzenlenen törene, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, TSK Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Emekli Korgeneral Orhan Akbaş, 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Yılmaz Uyar, Milletvekilleri Tunceli Valisi Osman Kaymak ve yetkililer katıldı. Törende konuşan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, terörle mücadele ve ulusal güvenlik açısından çok kıymetli olan İnsansız Hava Aracımız ANKA'nın test uçuşunu başarı ile tamamladığını görmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Temennilerinin bugün gördükleri manzaranın daha ileri noktalara taşınması, kendini daha fazla geliştirmesi olduğunu söyleyen Bakan Yardımcısı Alpay, şöyle konuştu: "Bugün ANKA görev uçuşunu çok büyük bir başarı ile tamamladı. Bugün Türkiye'miz, büyük ve güçlü ülke insansız hava aracı alanında sınıf atlamıştır. Öyle kabul etmek ve değerlendirmek lazım. Ama, çok fazla çaba gösterip çalışmak gibi bir zorunluluğumuz var. ANKA insanız hava aracının konuşlandığı noktalardan birisi burası. Çünkü, Elazığ bölge ve konum itibari ile özellik arz eden bir yer. Hem stratejik konumu itibari ile de önemli. Genelkurmay, Silahlı kuvvetler, Kava Kuvvetleri Komutanlığı, Kolordu Komutanlığı isteği ve talepleri ile ilgili olarak böyle bir süreç başlamıştır. Burada ki temel yaklaşım, hem savunma sanayi açısından hem harp sanayi açısından yerli ve milli oranı nerdeyse yüzde yüze ulaştığı bir noktaya ulaşmak istiyoruz. Bütün çabamız ve hedefimiz o. Terörle mücadele konusunda kararlılığımızı söylemeye gerek yok. Şu an terörle mücadele gibi çok kritik bir iş yapıyoruz. Son terörist bu ülke topraklarını terk edinceye ve bütün silahlarından arındırılıncaya kadar mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Bütün bu işlerde savunma sanayinin bu unsurları da bu mücadelemiz güç verecek, destek verip katkı sağlayacaktır. Hiç bir konuda dışa bağımlı kalmadan kendi öz kaynaklarımız ile yerlilik ve millilik esası üzerinde bu projeleri hayata geçirip tamamlamak istiyoruz."

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş (TUSAŞ) İHA Programlar Müdürü Barış Atakan konuşmasında ANKA'nın özelliklerini anlatarak, "ANKA, 30 bin fit irtifaya çıkabilmekte, 24 saat havada kalabilmekte 200 kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir. Bu yeteneklerini de dünyada dört yada beş ülkenin gerçekleştirebildiği bir teknolojik yeteneğin ülkemize kazandırılması sağlanmıştır.TUSAŞ'ta gerçekleştirilen tasarım ve geliştirme çalışmaları ile yüzde yüz tamamen yerli bir tasarım süreci yapılara ürünümüzün geliştirilmesi sağlanmıştır. İnsansız hava aracımız, maksimum 1.750 kilogram kalkış ağırlığı ile kalkış gerçekleştirebilmekte. Üzerinde bulundurduğu gece ve gündüz kamerası, lazer işaretleyici ve lazer mesafe ölçümü ile her türlü hava şartında gece koşullarında keşif ve gözetleme hizmeti sağlamaktadır. Hava aracımız üzerinde telsiz rolesi bulunarak haberleşme desteği yerde bulunan birliklere sağlamaktadır. Sistemimizin 17 buçuk metre kanat açıklığı, 8 metre uzunluğu olan sistemimizde tamamen otomatik kalkış ve iniş sistemi bulunmakta. Yedekte bulunan bilgisayar ve uçuş yönetimi vasıtasıyla emniyetli bir uçuşun yapılması sağlanmaktadır" diye konuştu.