IMF Başkanı Lagarde: Uykularım Kaçıyor!

Düşük petrol fiyatları petrole bağlı ekonomileri zor durumda bıraktı. IMF Başkanı bu durumun ‘uykularını kaçırdığını’ söyledi.IMF Başkanı Christina Lagarde dünya çapında düşük olan petrol fiyatlarının uykusunu...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
IMF Başkanı Lagarde: Uykularım Kaçıyor!

Düşük petrol fiyatları petrole bağlı ekonomileri zor durumda bıraktı. IMF Başkanı bu durumun ‘uykularını kaçırdığını’ söyledi.

IMF Başkanı Christina Lagarde dünya çapında düşük olan petrol fiyatlarının uykusunu kaçırdığını söyledi.

Lagarde özellikle ekonomisi sadece petrole bağlı olan ülkelerin uzun vadede büyük ekonomik sorunlarla karşılaşacağını belirtti. Uluslararası Para Fonu’nun başkanı, “Nijerya gibi ihracatının yüzde 90’ı petrole bağlı olan ülkeler ciddi zorluklarla karşılaşacak” diye konuştu.

9 MİLYAR DOLAR KREDİ İSTEYECEKLER

Lagarde petrol bazlı ekonomilerin iş modellerini çeşitlendirmeleri gerektiğini yoksa düşük petrol fiyatlarından uzun sürede daha çok etkileneceklerini belirtti.

Dünyanın petrol deposu olarak bilinen Suudi Arabistan bile 30 dolar seviyelerine inen petrol fiyatlarından dolayı geçen aylarda akaryakıta zam yapmıştı.

Öte yandan Nijerya önümüzdeki günlerde Dünya Bankası ve IMF’ten 9 milyar dolarlık bir kredi paketi almanın hazırlıklarını yapıyor.

CNN