'İmdat' Çağrısı Sonuç Verdi

İZMİR'de, hamile olduğunu sanarak gittiği hastanede akut miyeloid lösemi (AML) tanısı konulan, 7 kardeşi kemik iliği kök hücre nakli için uygun bulunmayınca yıkılıp, ailece sosyal medyada Kızılay TÜRKÖK'e bağış için kampanya...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
'İmdat' Çağrısı Sonuç Verdi

İZMİR'de, hamile olduğunu sanarak gittiği hastanede akut miyeloid lösemi (AML) tanısı konulan, 7 kardeşi kemik iliği kök hücre nakli için uygun bulunmayınca yıkılıp, ailece sosyal medyada Kızılay TÜRKÖK'e bağış için kampanya başlatan 35 yaşındaki Özlem Elsiz'in 'İmdat' çağrısı sonuç verdi.

Çağrı ardından yapılan kan bağışlarıyla Elsiz'e tam uyumlu bir yerine iki donör bulundu. Elsiz, "Kardeşten yüzde 25 şans varken yabancıdan hiç olmaz' diyordum, umutsuzdum. Ama çağrımız karşılık buldu, donör bulundu. Çok mutluyum" dedi.

Eşi Vedat Elsiz ile kızları 7 yaşındaki Ecrin'e kardeş getirmeyi düşünüp korunma ilaçlarını bırakan Özlem Elsiz, yaşamını bir anda altüst eden kötü haberi yaklaşık 6 ay önce aldı. Adetinde gecikme olunca gebe kaldığı düşüncesiyle sevinç içinde doktora başvuran Elsiz, hamile değil lösemi olduğunu öğrendi. Akut miyeloid lösemi (bir tür ilik kanseri) tanısı konulan Elsiz, İzmir Kent Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi'ne yattı, kemoterapi süreci başladı. Kemoterapinin yanıt vermesi üzerine Hematolog Prof.Dr. Gürhan Kadıköylü, hastalığın iyice baskılanıp nüksünün önlenmesi için kemik iliği kök hücre nakli kararı aldı. 6'sı kız 7 kardeşe sahip Özlem hanım, bu bakımından çok şanslı olmasına karşın hiçbiri verici olamadı. Kemoterapi süresince kızına hasret kalan, kardeşlerinin donör olamaması nedeniyle bir kez daha yıkılan Özlem Elsiz için Kızılay dahil tüm kemik iliği bankalarında tarama yaptırıldı. Ancak uygun donör çıkmadı. Ablalarına şifa olamayan kardeşler sosyal medya üzerinden TÜRKÖK'e bağış çağrısı yaparken, kampanya gazetelere de haber olarak yer aldı. Özlem Elsiz'in çığlığı geniş kitlelere ulaştı. Duyarlılık gösteren çok sayıda kişi Kızılay'a bağış yaparken, yeni taramalar sonunda şans Özlem Elsiz'in yüzüne güldü ve tam uyumlu bir değil, iki donör bulundu. Donör bulunduğu müjdesiyle mutlulukların en büyüğünü yaşayan Özlem Elsiz, bu kadar kısa sürede verici bulunmasına inanamadı ve donör bulunduğu haberinin 'Nazar değeceği' korkusuyla nakilden sonra verilmesini istedi. Bunun üzerine nakil geçen 29 Ocak'ta gerçekleşti. Nakil öncesinde soruları yanıtlayan Elsiz, şöyle dedi:

"7 kardeşten verici çıkmayınca yabancıdan hiç çıkmaz' demiştim, umutsuzdum. Ama imdadımıza TÜRKÖK yetişti. Kardeşlerimin başlattığı kampanya ile sesimizi duyurduk, TÜRKÖK'e bağışlar yapıldı ve bana hayat verecek ilik bulundu. Kardeşten yüzde 25 şans varken, yabancıdan hiç olmaz demiştim. Hastalara mesajım; umutlarınızı yitirmeyin, TÜRKÖK'e bağışlar artıkça size de çıkacaktır. Önümde kemoterapi ve nakil süreci var. Bu süreç de zor ama moralimizi yüksek tutmamız gerekiyor. Kızım, ailem dört gözle beni bekliyor. Bağış yapan herkese teşekkür ediyorum. Kimse benim kadar umutsuz olmasın. Bana çıktığı gibi herkese çıkar, yeter ki bağışçı sayısı artsın."

20-60 BİNDE BİR ŞANS

Öte yandan iki tam uyumlu donör bulunmasının Özlem Elsiz açısından çok sevindirici olduğunu belirten İzmir Kent Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi Başkanı Prof.Dr. Gürhan Kadıköylü, nakil süreci hakkında bilgi verdi. Prof.DR. Kadıköylü, şöyle konuştu:

"Özlem Hanım için büyük şans. Biz de mutlu olduk" diyen Kadıköylü, "Rastgele bir kişinin bir hastaya verici olma olasılığı 20-60 binde bir. Doğal olarak bulunma olasılığı düşük. Ancak donör veri tabanı ne kadar çok olursa o havuzdan tutma olasılığı da o kadar artmakta. Özlem hanım 20-60 binde bir şansı yakaladı. Bu hastalıklar herkesin başına gelebilir o yüzden duyarlı olmak, kemik iliği bankalarına bağış yapmak çok önemli."