İlber Ortaylı’dan Süleyman Demirel Yorumu

İlber Ortaylı’dan Süleyman Demirel Yorumu
Ünlü entellektüel İlber Ortaylı: Süleyman Demirel'in tek yanılgısı Çiller'di.Ünlü tarihçi, entellektüel İlber Ortaylı, 91 yaşında yaşamını yitiren Süleyman Demirel’in ardından çarpıcı açıklamalarda bulundu. Süleyman...

Ünlü entellektüel İlber Ortaylı: Süleyman Demirel'in tek yanılgısı Çiller'di.

Ünlü tarihçi, entellektüel İlber Ortaylı, 91 yaşında yaşamını yitiren Süleyman Demirel’in ardından çarpıcı açıklamalarda bulundu. Süleyman Demirel’i “Türkiye’deki Anadolu elitinin ilklerinden birisi” olarak tanımlayan Ortaylı, onun tek yanılgısının ise “Tansu Çiller” olduğunu savundu.

İşte İlber Ortaylı’nın kişisel twitter hesabından yaptığı Süleyman Demirel yorumu;

“Süleyman Demirel bir Anadolu çocuğuydu. Türkiye’deki Anadolu elitinin ilklerinden biriydi. Gayretli, zeki ve mühendis bir Anadolu çocuğu. Demirel iyi adam seçerdi ve de çok vefalı bir liderdi. Korkunç bir hafızası vardı. İnsanları çok iyi tanırdı. Tek yanılgısı Çiller’di. Demirel bazen lügatli bir Türkçeyle konuşur, “fuzuli şagil (işgalci)” der; bazen de “Eyisiniz, eyisiniz” diye halk ağzıyla konuşurdu. Demirel halka öğretmeye kalkmaz, milletin diliyle konuşurdu. Başka siyasetçiler gibi halkı keşfetmesine gerek yoktu. Demirel sabırlı bir kişiydi; tenkit ve protestoya sert tepki göstermez; şaka ve nükteyle iğneler, soğukkanlı davranırdı.”