İHD: Bölgede Geçen Yıl 109 Kadın Öldürüldü

İNSAN Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, yayımladığı 2015 yılı kadın hakları ihlal bilançosunda, bölgede 109 kadının öldürüldüğünü açıkladı.İHD Diyarbakır Şubesi yöneticisi Gülistan Yalçındağ, sokağa...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
İHD: Bölgede Geçen Yıl 109 Kadın Öldürüldü

İNSAN Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, yayımladığı 2015 yılı kadın hakları ihlal bilançosunda, bölgede 109 kadının öldürüldüğünü açıkladı.

İHD Diyarbakır Şubesi yöneticisi Gülistan Yalçındağ, sokağa çıkma yasakları sırasında ciddi insan hakları ihlallerinin yaşandığını söyledi. Yalçındağ, "Hukuk sistemini halen cinsiyetçi öğelerden arındırılmamış olması, yargı ve kolluk güçlerinin kadın mağduru olduğu vakalardaki uygulamalarında kadına önyargılı ve ötekileştirici yaklaşımı, erkeği koruma ve aklama refleksi kadınları korumasız bırakarak, yaşamı çekilmez hale getirmektedir. Özellikle iyi hal, saygın tutum, haksız tahrik, adı altında erkek faillerin cezalarında indirime gidilmesi, onları adata cezasız bırakmakla, benzeri suçları önlemede caydırıcılığını yitirmekle ve adalete olan güveni sarsmaktadır. Kadınların şiddetten korunması için gereken yasal ve diğer tedbirler alınmalıdır" diye konuştu.

11 KADIN FAİLİ MEÇHUL SALDIRILAR SONUCU ÖLDÜRÜLDÜ

Yalçındağ'ın ardından söz alan İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi avukat Hatice Demir, 2015 yılı kadın hakları ihlal bilançosunu açıkladı. Bölgede geçtiğimiz yıl 109 kadının hayatını kaybettiğini 44 kadının da yaralandığını belirten Demir, "Polis ve jandarma tarafından 18'ü öldürüldü, 29'u yaralandı. Resmi hata ve ihmal sonucu 7 kadın öldürüldü. 11 kadın faili meçhul saldırılar sonucu öldürüldü. Silahlı çatışmalarda 1 kadın öldürüldü, 4 kişi de yaralandı. 4 kadın sınır hatlarında meydana gelen olaylarda hayatını kaybetti, 1 kadın da yaralandı. 17 kadın kuşkulu bir şekilde öldürüldü. 23 kadın intihar etti. 19 kadın aile içi şiddetten dolayı yaşamını yitirdi, 12'si de yaralandı. 9 kadın toplumsal şiddette hayatını kaybetti" dedi.