Hürriyet yazarından tepki: 'Vay canına' dedirten bir fotoğraf

Hürriyet yazarından tepki: 'Vay canına' dedirten bir fotoğraf
Gezi Parkı iddianamesinde, 'Türkiye’nin toprak bütünlüğünün bozularak sınırların yeniden çiziliyor’ denilen haritanın arıcılık haritası çıkmasına Hürriyet yazarı Özkök, "Arılar ülkeyi bölerse adaletin ömrü ne olur" sözleriyle tepki gösterdi.

"Bir ülkede arı haritaları da böyle iddianamelerle insanları hayat boyu hapse mahkûm etmenin gerekçeleri haline getirilirse... Acaba o ülkede adaletin kaç yıllık ömrü kalır." diyen Özkök'ün yazısı şöyle:

Arılar ülkeyi bölerse adaletin ömrü ne olur

BEN farkına varmamışım... Odatv’de okudum.

Savcının Osman Kavala için hazırladığı iddianamede şöyle bir bölüm varmış:

“Şüphelinin cep telefonunda yapılan incelemede, 27.02.2016 tarihinde çekilmiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünün bozularak sınırlarının yeniden çizildiğini gösteren fotoğraf ele geçirilmiştir.”

Bu ifadenin yanına bir de bu fotoğraf konulmuş.

Arılar ülkeyi bölerse adaletin ömrü ne olur

*

“Vay canına” dedirten bir fotoğraf.

Fotoğrafa baktığınızda, gerçekten Türkiye bir sürü parçalara ayrılmış.

Gerçekten “Vay canına” ama “Vay canına...” dedirtecek şey, harita değil, savcının yaptığı...

*

Odatv’nin iddiasına göre bu fotoğraf gerçekten Türkiye’yi bölgelere bölen bir harita ama o bölgeler öyle Kürdistan şu bu değil.

Savcının dosyaya koyduğu fotoğraf, arıcılık çalışmaları yapanların yakından bildiği Prof. Dr. F. Ruttner’in 1988’de ilk basımını yapan “Balarılarının Biyocoğrafya ve Taksonomisi” adlı kitabında yer alan Ortadoğu’daki arı ırkları haritası...

Peki ya Türkiye’nin parçalanmış bölgelerini gösteren o harita?

Türkiye’nin farklı bölgelerinden toplanan balarılarında yapılan analizde arı kolonilerinin İç Anadolu’da A.m. anatolica, Kuzey Anadolu’da A.m.caucasica, Güney ve Güneydoğu Anadolu’da A.m. meda ve Türkiye’nin Avrupa bölgesinde A.m. carnica olarak dört ana bölgesel grupta kümelenmiş olduğu kabul ediliyor.

*

Eğer Odatv’nin bu haberi doğruysa, ki doğru olmaması için hiçbir neden yok, bu demektir ki, FETÖ döneminde Balyoz, Kafes kumpas davalarının iddianamelerinde yapılan hataların aynısı tekrarlanıyor.

O zamanlar yazmıştım, bugün de yazayım. Sadece bu hata bile bu davaların düşmesine neden olabilir.

*

Einstein, yıllar önce şöyle bir şey söylemişti:

“Arılar yeryüzünden kaybolursa, insanın 4 yıl ömrü kalır...”

*

Ben de diyorum ki...

Bir ülkede arı haritaları da böyle iddianamelerle insanları hayat boyu hapse mahkûm etmenin gerekçeleri haline getirilirse... Acaba o ülkede adaletin kaç yıllık ömrü kalır.