Hükümlüler Cezalarını Doğayı Temizleyerek Çekiyor

Hükümlüler Cezalarını Doğayı Temizleyerek Çekiyor
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokolle, haklarında kamu yararına çalışma cezası verilen Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesindeki 80 hükümlü, cezalarını 3 yıl boyunca...

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokolle, haklarında kamu yararına çalışma cezası verilen Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesindeki 80 hükümlü, cezalarını 3 yıl boyunca Seyhan baraj Gölü çevresi ve mesire alanlarını temizleyerek çekecek.

Geçen mart ayında imzalanan protokolle cezalarının son bir yılı denetimli serbestlik tedbirine çevrilen hükümlüler ile para cezaları kamuya yararlı bir işte çalışma yaptırımına çevrilen hükümlülerin çevre temizlik hizmetlerinde ücretsiz olarak çalıştırılmalarına karar verildi. Bu kapsamda Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'nın organizasyonunda gerçekleştirilen ilk uygulamada 40 hükümlü, otobüslerle Çatalan Köprüsü ve Seyhan Baraj Gölü kenarındaki piknik alanlarına götürüldü.

Özel tulumlarını, eldivenlerini giyen hükümlüler, sabah erken saatlerden itibaren 'Yengeç' adı verilen özel aletle göl kıyısında temizlik yaptı. Hükümlüler, piknik yapmak veya gölü izlemek amacıyla baraj gölüne gelen vatandaşların attığı pet ve cam şişeler, balık malzemeleri, kartonlar, naylon poşet ağırlıklı çöpleri toplayıp torbalara doldurdu. Çöpler daha sonra belediyenin çöp toplama merkezine götürüldü.

'ÖNEMLİ OLAN KİRLETMEMEK'

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, incelemelerde bulunmak üzere temizlik yapılan alana gidip hükümlülerin çalışmasını yerinde izledi. Doğanın kirletilmesinin önüne geçmek ve bir daha kirletilmemesi için çalışmalar yaptıklarını belirten Başsavcı Ali Yeldan, şunları söyledi:

"Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüz bünyesindeki 80 hükümlü kente temizlik hizmeti vermeye başladı. Öncelikle göl kenarı, yol boyları ve mesire alanları temizleniyor. Burası doğa harikası bir bölge. Hem kente bir katkı hem de şehrin temizlenmesi ve temizlik hizmetleri noktasında bir bilincin ortaya koyulması adına hükümlülerimiz çalışıyor. Ama önemli olan kirletmemektir. Ben, iş birlikteliğinden dolayı belediyemize teşekkür ediyorum" dedi.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mehmet Çelebi Akkuş da, hükümlülerin hem Adana'ya hem göle hem de insanlığa büyük bir hizmet ettiğini belirterek, "Bu çalışmaların devamını diliyorum. Katkılarından dolayı Cumhuriyet Başsavcımız Ali Yeldan'a teşekkür ediyorum" dedi.

CEZALARINI ÇEKERKEN DOĞAYI KORUYACAKLAR

Çevre temizliğine katılan hükümlüler ise, çevreyi kirletenlere mesajlar verdi. Doğanın, gölün, nehrin, ormanların tadını özgür olanlar kadar alamadıklarını belirten hükümlüler, "Gölümüzün kıyısındaki kirlilik bizi üzdü. Vatandaşlarımıza doğanın kıymetini bilerek çevreyi kirletmemeleri çağrısı yapıyoruz. Gölümüzü, nehrimizi, ormanımızı koruyalım, kirletmeyelim" diye konuştu.

Protokol kapsamında, sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki grup halinde çalışacak toplam 80 hükümlü, Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilecek otobüslerle Seyhan Baraj Gölü kıyısı ile belirlenen piknik ve mesire alanlarında götürülüp 3 yıl boyunca temizlik çalışması yapacak. Hem cezalarını çekmeleri hem de topluma yararlı bir iş yapmaları amaçlanan hükümlülerin, çevre bilinci, sosyal sorumluluk, toplumsal duyarlılıkları gibi yönleri geliştirilirken, doğayı korumaya da yardımcı olmaları sağlanıyor.