HDP'den coronavirüs genelgesi

HDP, coronavirüs salgınına ilişkin bir genelge yayınlayarak kongrelerin 1 Mayıs’a kadar ertelenmesi, taziyelerin açık havada yapılması ve çeşitli amaçlarla dayanışma etkinliklerinin düzenlenmesini istedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Mart 2020 19:38
HDP'den coronavirüs genelgesi

Genelgede “bölgedeki kanaat önderleriyle işbirliği yapılarak düğün gibi toplu etkinliklerin 2 ay boyunca ertelenmesine öncülük edilmesi”, “taziyelerin açık havada yapılması”, “sarılma ve tokalaşmaların bir süre ertelenmesi”, “temel gıda ve hijyen ürünlerine ulaşamayanlar için dayanışma etkinliklerinin düzenlenmesi” gibi öneriler yer aldı.

HDP Örgütlenme Komisyonu Eş Sözcüleri Özlem Gündüz ve Alican Önlü imzası ile gönderilen coronavirüs içerikli genelgede, “dayanışma içinde kalmaya, eleştirel yaklaşımımızı sürdürmeye, kriz yönetiminin de bir siyaset biçimi olduğunu unutmadan mücadele etmeye devam edeceğiz” mesajı verildi.

Virüsün yayılmasını engellemek için kalabalık yerlerden ve toplu etkinliklerden kaçınılması istenen genelgede, şu hususlara dikkat edilmesi istendi:

“Her gün detaylı temizlik yaparak parti binalarımız dezenfekte edilmeli, iç mekanları sürekli havalandırmalıyız. Parti girişlerinde ve odalarda mutlak suretle dezenfektan ve kolonyalar bulundurulmalı, imkanlarımız ölçüsünde maske ve dezenfektan dağıtımı yapmalıyız.

“Parti binalarımıza yapılacak ziyaretler kalabalık olmayacak şekilde organize edilmelidir. Ev dışı ortamlarda özellikle merdiven korkulukları, asansör düğmeleri vs. temastan sonra ağız, burun ve göz ile temastan kaçınılmalıdır.

“Dışarıda zaman geçiren herkesin sık sık ellerini yıkamaları, su olmayan durumda alkol ile el temizliği yapmaları önemli ve gereklidir.

“Hastalık belirtileri başladığı zaman ya da hastalıktan şüphe edildiğinde, en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmak ve giderken de maske takmak çok önemlidir.”

Kongreler ertelenmeli

Ayrıca kongrelerin, halk toplantılarının, eylem ve etkinliklerin 1 Mayıs’a kadar ertelenmesi istendiği genelgede, “Önümüzdeki birkaç gün içinde yapılacak olan kongreler sadece salt çoğunluk sağlanacak şekilde yapılmalıdır. 16 Mart’tan 1 Mayıs’a kadar hiçbir şekilde kongreler gerçekleştirilmemelidir” denildi.

Genelgenin son bölümünde ise şunlar kaydedildi:

“Temel gıda, sağlık ve temizlik malzemelerine ulaşamayanlar için dayanışma biçimleri geliştirilmeli, belediyelerimizin olduğu yerlerde belediyelerle ortak planlamalar çıkarılmalıdır. Bu kapsamda mahallelerde dayanışma birimleri şimdiden oluşturulmalıdır.

“Karantina, Olağanüstü Hal ve Sokağa Çıkma Yasağı durumlarında halkın morali yüksek tutulmalıdır. Bu amaçla il, ilçe örgütlerimiz, halkımızın evden çıkmadan yapabileceği ışık açıp kapama, ses çıkarma, şarkı söyleme gibi etkinlikleri şimdiden planlamalıdır.

“Belediyelerimizin olduğu yerlerde salgına karşı toplumu bilgilendirme çalışmaları ve kampanyaları organize edilmelidir.”