"Halep'ten Milyona Ulaşacak Göçmen Dalgası Olabilir"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş CNN canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.Türkiye'nin Suriye'ye karadan girme ihtimalini değerlendirmesi istenen Kurtulmuş, "Biz Suriye'nin, şu anda lime lime parçalanmış olan...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
"Halep'ten Milyona Ulaşacak Göçmen Dalgası Olabilir"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş CNN canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye'nin Suriye'ye karadan girme ihtimalini değerlendirmesi istenen Kurtulmuş, "Biz Suriye'nin, şu anda lime lime parçalanmış olan Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız. Suriye'nin bütünlüğünden yanayız, Irak'ın bütünlüğünden yana olduğumuz gibi. Suriye'nin içişlerine karışmak, ya da oradan herhangi bir toprağı Türkiye'nin etkisine katma gibi bir kaygı içerisinde değiliz" dedi. Mülteci sorununa değinen Kurtulmuş, "Iraklıları da sayarsak yaklaşık 3 milyon göçmenle karşı karşıya kaldık. Bombardıman devam ederse Halep'ten milyona ulaşacak bir göçmen dalgası olabilir. Sınırın dışında 25, 30 binin kişi var 15 bine yakın insan içeri girdi. Türkiye'nin egemenliğine yapılacak bir saldırıyı Türkiye asla kabul etmez" dedi.

Mülteci sorununa değinen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı: "Halep en kritik yerlerden biriydi. Aylar öncesinden ifade ediyorduk. Maalesef korkulan oldu. DAEŞ'e saldırı yapıyoruz diye orası bir maymuncuk gibi her kapıyı açıyor. O görüntü altında sivillerin, muhaliflerin yaşadığı yerlere yoğun bir saldırlar yapıldı. Devam ediyor. Hazmetmek kapasitemizin sonuna gelinmiştir.

IRAKLILARI DA SAYARSAK YAKLAŞIK 3 MİLYON GÖÇMENLE KARŞI KARŞIYA KALDIK

Iraklıları da sayarsak yaklaşık 3 milyon göçmenle karşı karşıya kaldık ama sonuçta bu insanların gidecek başka yerleri yok. Ya bombardımanlar altında orada ölecekler, bunu bütün dünyanın seyrettiği gibi Türkiye de seyrederek bu zulme katkı verecek ya da sınırlarımızı açarak bu insanları kabul edeceğiz. Şu anda onu yapıyoruz.

SINIRIN DIŞINDA 25, 30 BİNİN KİŞİ VAR 15 BİNE YAKIN İNSAN İÇERİ GİRDİ

Rakamlar sürekli değişiyor. Son saldırılarla birlikte yaklaşık 15 bine yakın insan içeri girdiği biliniyor. Sınırın hemen dışında 25, 30 binin kişinin olduğu gözlemleniyor. Şu anda bir kısmı içeri giriyor bir kısmı sınırların dışında her türlü insani destek verilerek orada tutulmaya çalışılıyor. Türkiye, bu insanlara 'gelmeyin' deme durumunda değil. Böyle bir şansımız yok. Yoksa bu insanların tamamına yakını ölüme terk edilmiş olur.

BOMBARDIMAN DEVAM EDERSE HALEP'TEN MİLYONA ULAŞACAK BİR GÖÇMEN DALGASI OLABİLİR

Bombardıman devam ederse Halep büyük bir şehir. Oralardan Türkiye'ye çok yüksek 100 binler belki milyona ulaşacak bir göçmen dalgası olabilir."

"TÜRKİYE'NİN SURİYE'YE KARADAN GİRME İHTİMALİ"

Türkiye'nin Suriye'ye karadan girme ihtimalini değerlendirmesi istenen Kurtulmuş sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz Suriye'nin, şu anda lime lime parçalanmış olan Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız. Hatta açıkça söyleyebiliriz ki belki bölgedeki güçler arasında sadece Türkiye, Suriye'nin bütünüyle bir arada kalmasını savunan ülkelerden birisidir. Yani orada bir bölge, Nusayri bölge olsun, bir bölge Kürt bölgesi olsun, bir bölge Arap bölgesi olsun gibi bir ayrıma asla rıza göstermeyiz. Bunun Suriye'nin geleceği için de bölgenin geleceği için de çok büyük bir felaket olduğunu, büyük bir tartışma, çatışma ortamını devam ettireceğini biliyoruz. Dolayısıyla biz Suriye'nin bütünlüğünden yanayız, Irak'ın bütünlüğünden yana olduğumuz gibi. Bizim tercihimiz budur. Suriye'nin içişlerine karışmak, ya da oradan herhangi bir toprağı Türkiye'nin etkisine katma gibi bir kaygı içerisinde değiliz.

TEYAKKUZ HALİNDE OLURUZ TÜRKİYE'NİN EGEMENLİĞİNE YAPILACAK BİR SALDIRIYI TÜRKİYE ASLA KABUL ETMEZ

Suriye'deki iç savaş vekâlet savaşları öyle bir noktaya geldi ki, Suriye'deki herhangi bir gelişme birinci dereceden Türkiye'nin güvenlik meselesi haline gelebilir. Bizim önceliğimiz Türkiye'nin egemenliğini, güvenliğini korumaktır. Türkiye'ye gelecek olan herhangi bir tehdidin, saldırının bunlara karşı Türkiye kendisini koruyacak güce sahiptir. Bu hazırlığı her zaman yapıyor. Bir güç savaşının bir parçası halin gelmek değildir. Teyakkuz halinde oluruz gelişmeleri çok yakından takip ederiz. Kritik nokta, Türkiye'nin egemenliğine yapılacak bir saldırıyı Türkiye asla kabul etmez. "