Gurbanoğlu 'marinaya çökme' davasını kaybetti...
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 15.06.2021 23:13

Gurbanoğlu 'marinaya çökme' davasını kaybetti...

Mafya lideri Sedat Peker'in açıklamalarında adı geçen Yalıkavak Marina'nın şaibeli bir şekilde el değiştirdiği iddiasına ilişkin İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'nitelikli dolandırıcılıktan' açılan dava bugün karara bağlandı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Youtube videolarıyla, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ın Gurbanoğl'na tuzak kurarak Yalıkavak Marina'nın el değiştirmesin sağladığınını öne sürüyordu. Gurbanoğlu'na yönelik FETÖ davasının da kendisine marinadan çekilmesi yönünde baskı yapılması amacıyla açıldığı iddia ediliyordu. Yalıkavak Marina'nın şaibeli el değiştirmesine ilişkin açılan davanın bugün görülen son duruşması İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkemede tanık olarak dinlenen Deniz Ketenci, Palmali Şirketler Grubu’nun basın danışmanlığını yaptığını belirterek, “Sözleşmenin yapılması aşamasında hileli bir husus duymadım” dedi.
 

Sözcü'den İsmail Saymaz'ın haberine göre Savcılık esas hakkındaki mütalaasında dolandırıcılık suçunun gerçekleşmediği ifade edilerek, “Azeri iş adamı Mübariz Gurbanoğlu’nun sanıklara duyduğu güven ilişkisi nedeniyle 31 milyon 915 bin 732 dolarlık hisse devrine ilişkin beyanının iş hayatına hakim birçok şirketi olan bir insandan beklenmeyen, hayatın olağan akışına aykırı bir davranış olduğu” vurgulandı.

Değeri 200 milyon dolar 

Gurbanoğlu, İngilizce bilmediğini iddia etse dahi satış fiyatından haberdar olmamasının İngilizce bilip bilmemesiyle alakalı olmadığı anlatıldı. Satışta hukuki danışmanlık yapan tanık Klodian Murrja’nın Gurbanoğlu’na Türkçe rapor verdiklerine ve satış tutarını söylediklerine ilişkin beyanının Azeri işadamını yalanladığı belirtildi.

'Fahiş fiyat farkı yok'

Yalıkavak Marina’nın değerinin 200 milyon doları bulduğu, hisselerin yüzde 50’nin Gurbanoğlu’na ait olduğu, kredi ve borçlar düşüldüğünde sözleşmede yazılan miktar ile yerin değeri arasında fahiş fiyat farkı oluşmadığı anlatıldı. Nitelikli dolandırıcılığa ilişkin delil elde edilemediği gerekçesiyle beraat verilmesi istendi.

Mahkeme; Yalıkavak Marina’nın şimdiki sahibi Anar Alizade, eski CEO’su Alaattin Aykaç ile eski yöneticileri Ali Kemal Çelikten ve Mehmet Ercil ve Alaattin Aykaç hakkında beraat kararı verdi.