Gözler Bugün O Konferansta

SURİYE Donörler Konferansı Birleşmiş Milletler, İngiltere, Almanya, Kuveyt ve Norveç işbirliği ile İngiltere'nin başkenti Londra'da bugün yapılacak.Konferansın ana gündem maddesini Suriye'deki savaştan etkilenenlere insani yardım...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Gözler Bugün O Konferansta

SURİYE Donörler Konferansı Birleşmiş Milletler, İngiltere, Almanya, Kuveyt ve Norveç işbirliği ile İngiltere'nin başkenti Londra'da bugün yapılacak.

Konferansın ana gündem maddesini Suriye'deki savaştan etkilenenlere insani yardım dışında iş ve eğitim fırsatları verilmesi oluşturuyor.

70 ülkeden liderlerin, bakanların, sivil toplum kuruluşlarının ve bazı önde gelen uluslararası şirketlerin katılacağı konferansta Türkiye'yi Başbakan Ahmet Davutoğlu temsil edecek. Dördüncüsü düzenlenen "Suriye ve Bölgesi'ne Destek 2016" başlıklı konferansta, Suriye'de istikrarı sağlamak için uluslararası toplumun çalışmaları ve Suriye'de uluslararası hukuka uyulması için baskı oluşturulması da gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Dünya liderleri Suriye'deki savaştan kaçan mültecilere ayırmayı amaçladıkları 9 milyar dolar tutarındaki yardım ile Lübnan, Türkiye ve Ürdün gibi Suriye'ye komşu ülkelerde yaşayan mültecilere insani yardımın yanısıra iş ve eğitim fırsatları sunulması için masaya oturacak.

Mülteci çocukların 2017 yılına kadar eğitim ve öğretime başlatılması ve Suriye'de savaşın içinde yaşayanlar için gıda, barınma, sağlık ve sağlık hizmetlerinin yeniden kurulması için atılması gereken adımlarda konferansta konuşulacaklar arasında. Konferansın, Suriye'deki insan haklarının önemine vurgu yapacak güçlü bir mesaj vermesi bekleniyor.

Türkiye'yi Başbakan Davutoğlu temsil ediyor

Suriye ve Bölgesi'ne Destek konferansına Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki - moon, İngiltere Başbakanı David Cameron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Norveç Başbakanı Erna Solberg, Başbakan Ahmet Davutoğlu, ev sahibi ülkelerin Dışişleri, Eğitim ve Gelişim Bakanları ile uluslararası yardım kuruluşlarının yöneticileri ve temsicileri katılıyor

Konferansın açılışında Birleşmiş Milletler, Kuveyt, Almanya, Norveç, Ürdün, Lübnan, Türkiye ve İngiltere'den liderler sırasıyla kısa birer konuşma yapacak. Gün boyu süren ikili ve toplu oturumların ardından, konferans ortak basın toplantısı ile sona erecek.

Birleşmiş Milletler Çocuk Ajansı, Suriye ve Suriye dışında yaşayan mülteci çocukların kayıp bir nesil olmaması için eğitimine ayrılması gereken tutarın 1.4 milyar dolar dolayında olduğunu kaydetti.

İngiltere'den ekstra 1.2 milyar sterlin yardım

İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye ve Bölgesi'ne destek konferansı öncesi, İngiltere'nin Suriye, Ürdün, Lübnan ve Türkiye'de yaşayan Suriyelilere harcanmak üzere ekstra 1.2 milyar sterlin ayrılacağını açıkladı. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, İngiltere'nin 1.12 milyar sterlin tutarındaki yardımına ek olarak savaşan içindeki Suriyelilerle komşu ülkelerde yaşayan Suriyeli mültecilerin iş, eğitim, korunma ve insani yardımına 1.2 milyar sterlin daha ayırdığı ve söz konusu tutarın önümüzdeki dört yıl içinde aktarılacağı kaydedildi.

Cameron, konferans öncesi yaptığı yazılı açıklamada, konferansın sadece para ile ilgili olmadığı, toplantıdaki yaklaşımlarının bölgede istikrarın sağlanması, yeni iş ve eğitim imkanları sağlanarak böylece bölgede dönüşümsel bir etki yaratılmasının amaçladığını ifade etti.

Diğer yandan Birleşmiş Milletler Çocuk Ajansı, Suriye ve Suriye dışında yaşayan mülteci çocukların kayıp bir nesil olmaması için eğitimine ayrılması gereken tutarın 1.4 milyar dolar dolayında olduğunu kaydetti.