Göçmen Kaçakçılığına Özel Kuvvet

Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı, yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçişleri önlemek amacıyla, 'Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele Kuvveti' oluşturdu.Çanakkale Valiliği'nden yapılan açıklamada, İl...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Göçmen Kaçakçılığına Özel Kuvvet

Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı, yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçişleri önlemek amacıyla, 'Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele Kuvveti' oluşturdu.

Çanakkale Valiliği'nden yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığının sorumluluk bölgesinde, suç örgütlerince organize şekilde yürütülen göçmen kaçakçılığını önlemek, suç örgütlerini ortaya çıkarmak ve gerekli yasal işlemleri gerçekleştirmek amacıyla rütbeli personelden oluşan bir birimin kurulduğu belirtildi.

"Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele Kuvveti"nin, sadece göçmen kaçakçılığıyla mücadele edecek şekilde 13 timden oluştuğu ifade edilen açıklamada, bu timlerin Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi kıyı sahil şeridinde göçmen kaçakçılarının sık kullandıkları bölgelerde ve buralara giden yol güzergahlarında 24 saat esasına göre faaliyette bulunacakları kaydedildi.

GEÇEN YILIN BİLANÇOSU

Öte yandan, Çanakkale İl Jandarma Komutanlığının sorumluluk bölgesinde, 2015 yılında bin 221 olayda 87 bin 61 yabancı uyruklu ve bunların kaçışlarını organize ettikleri belirlenen 619 kişi yakalandı. Adliyeye sevk edilen 619 kişiden 191'i tutuklandı. Operasyonlarda, 23 tabanca, 229 tabanca fişeği, 11 av tüfeği, 153 bot, 169 bot motoru, 6 tekne, 376 araç ve bin 251 can yeleği ele geçirildi.

Yeni yılın ilk ayında ise 159 olayda yurt dışına kaçma girişiminde bulunan 10 bin 79 kişi ile 113 organizatör yakalandı. Haklarında yasal işlem yapılan şüphelilerden 7'si çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, ele geçirilen bir tabanca, 10 bot, 10 bot motoru, 2 tekne, 69 araç ve bin 312 can yeleğine el konuldu.

AA