Ford Otosan'da İşçiler O Teklifi Kabul Etmedi

Ford Otosan'da İşçiler O Teklifi Kabul Etmedi
Ford Otosan'da işveren Tofaş ve Renault'un verdiklerini önerdi, işçiler kabul etmedi.BURSA'daki otomotiv fabrikalarında başladıktan kısa süre sonra Ford Otosan Gölcük ve Yeniköy Fabrikası'nda da bir grup işçinin başlattığı...

Ford Otosan'da işveren Tofaş ve Renault'un verdiklerini önerdi, işçiler kabul etmedi.

BURSA'daki otomotiv fabrikalarında başladıktan kısa süre sonra Ford Otosan Gölcük ve Yeniköy Fabrikası'nda da bir grup işçinin başlattığı iş bırakma eylemi devam ediyor. Fabrika Genel Müdürü Haydar Yenigün bugün eylemdeki işçilerle giörüştü ancak onları ikna edemedi.

Ford Otosan'ın Gölcük ve Yeniköy Fabrikaları'nda direnişe rağmen aksamalı da olsa üretim sürerken, sayıları 300 civarında olduğu belirtilen işçiler fabrika kapısına yakın noktada eylemlerini sürdürüyor. Bazı sivil toplum kuruluşlarının da ziyaret edip destek verdiği işçilerle, bugün Kocaeli Barosu Başkanı Avukat Sertif Gökçe ve bazı yönetim kurulu üyeleri de görüşerek istekleri hakkında bilgi aldı.

TOFAŞ VE RENAULT FABRİKALARINDA VERİLENLERİ TEKLİF ETTİ

Bu arada önceki gün işçilerin işbaşı yapması için çağrıda bulunan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, bugün öğlenden sonra eylemci işçilerle görüşmeye geldi. Haydar Yenigün'ü yanlarına gittiğinde alkışlarla karşılayan işçiler, onun konuşmasını dinledi.

Basın mensuplarından uzak noktada gerçekleşen bu görüşme sırasında Haydar Yenigün'ün öncelikle Bursa'daki Tofaş ve Renault fabrikalarında ne verildiyse Ford Otosan'ın da aynısını vermeyi taahhüt ettiği, ayrıca bu ay sonu itibarıyla tüm işçilere 1000'er TL destek parası, bir ay içinde toplu sözleşme görüşmeleri geçerli olmak kaydıyla iyileştirme değerlendirmesi yapılması gibi önerilerde bulunduğu, ayrıca işçilerin iş akdinin feshedilmeyeceği taahhüdünde bulunduğu öğrenildi.

İŞÇİLER KABUL ETMEDİ

İşçilerin, bir saati aşan karşılıklı görüşmenin ardından aralarında konuşup kendi önerilerini bildireceklerini söyledikleri belirlendi. Genel Müdür Haydar Yenigün oradan ayrıldıktan bir süre sonra ise işçilerin bu önerileri kabul etmedikleri, eyleme devam kararı aldıkları bildirildi.

Ford Otosan işçilerinin 1 Haziran 2015-1 Haziran 2016 dönemi için maaşlara seyyanen 450 TL zam. 1 Haziran 2016- 1 Haziran 2017 dönem için ise 675 TL seyyanen artış istedikleri, sosyal haklarla ilgili de birçok talepleri bulunduğu belirlendi. İşçilerin Ford Otosan Fabrikası önündeki bekleyişleri devam ediyor.