EYT'liler Türkiye genelinde alanlara indi!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), 81 ilde sokağa çıkarak yaşadıkları emeklilik haklarının verilmesini talep etti. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak, EYT'lilerin istediği tek şeyin "emeklilik" olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Ocak 2022 09:40
EYT'liler Türkiye genelinde alanlara indi!

CHP ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Türkiye genelinde alanlara indi, mağduriyetlerinin giderilerek emeklilik haklarının verilmesini talep etti.

CHP Genel Bakan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, partililer Ankara Ulus Meydanı'nda EYT'lilerle bir araya geldi. Ağbaba, EYT'liler ile birlikte basın açıklaması yaptı.

CHP'li Ağbaba, muhalefetteyken halkın sorunlarını çözen tek siyasi parti olduklarını söyleyerek; "Umarım yapılacak ilk seçimde iktidara geldiğimizde, EYT'lilerin sorununu derhal çözeceğimizi buradan söylemek istiyorum. Nasıl ki geçmiş yıllarda 'taşerona kadro' dedik; kadro verildiyse, nasıl ki 'emekliye iki maaş ikramiye' dedik; yetmese de ikramiye verildiyse, muhtarların maaşlarını düzelttiysek, 2015'te asgari ücrete yüzde 70 zam yapıldıysa, bunun sebebi iktidar değil, bunun sebebi CHP'dir. Sevgili EYT'liler maç başlarken kural değişti. EYT'liler lütuf istemiyor, EYT'liler hakkını istiyor. EYT'liler iktidardan bir lütuf ya da bahşiş istemiyor, işe girerken hak etmiş oldukları haklarını istiyorlar'' diye konuştu. Konuşmanın ardından EYT'liler slogan atarak dağıldı.


Kaftancıoğlu da İstanbul'da EYT'liler ile birlikteydi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağduriyetlerini giderecek bir yasanın çıkmasını istediklerini bildirdi. İstanbul'da Şişhane Meydanı'nda yapılan basın açıklamasına katılan EYT'liler pankartlar açıp sloganlar attı.

Burada bir konuşma yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, EYT'lilerin kazanılmış haklarının verilmesini istediklerini söyledi. Kendisinin de bir EYT'li olduğunu belirten Kaftancıoğlu, EYT için attıkları her adımın engellediğini ileri sürdü.

EYT konusunda AKP'yi ve MHP'yi eleştiren Kaftancıoğlu, "EYT'liler yıllardır yaşadıkları hak kayıpları ve mağduriyetlerini giderecek bir yasanın çıkmasını istiyor." dedi. Kaftancıoğlu, iktidara geldiklerinde EYT'lilerin sorunları çözeceklerini belirtti.

"Emeklilikte yaşa takılanlar eşit olmak istiyor"

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak, EYT'lilerin istediği tek şeyin "emeklilik" olduğunu söyledi.

EYT'lilerin eşitlik ilkesinden mahrum bırakıldığını savunan Boran, "Emeklilikte yaşa takılanlar eşit olmak istiyor. Yasaların öngörülebilirlik ilkesinin ihlal edildiği durumun çözümlenmesini istiyor ve bunun için mücadele ediyor. Çıkacak artık bu yasa, zamanı geldi. Çoktan geçti bile." ifadelerini kullandı.

İstanbul Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Arzu Lastikçi de mücadelelerini demokratik yollardan aramaya devam edeceklerini belirtti.

Her platformda EYT'lilerin mağduriyetini anlattıklarını dile getiren Lastikçi, "Kurumsal mücadelemizle toplumsal sorun olduğu kabul edilen EYT sorununun çözüm merceği, siyasetin zeminindedir." diye konuştu.